Tirana
broken clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
100 %
1kmh
75 %
Die
28 °
Hën
27 °
Mar
26 °
Mër
25 °
Enj
24 °
E diel, 19 Shtator, 2021
spot_img

Çelja e negociatave me BE-në, Presidenti i Maqedonisë së Veriut pesimist: Pak shanse për këtë dhjetor, po na bllokon Bullgaria

spot_img

Lajme të ngjashëm

d9d1c186e8856834522879b133166624

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut morën sot një “JO” për përfshirjen e dy shteteve në Bashkimin Europian.  

Menjëherë pas këtij vendimi ka reaguar presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski.

Në një intervistë për “DW”, Pendarovski u shpreh se Maqedonia e Veriut kishte shpresuar, se do të hapte kapitujt e negociatave nën presidencën gjermane të BE, por Bullgaria e bllokoi këtë së fundmi në takimin e ministrave të BE për Europën.

“Nëse ne negociatat për një marrëveshje nuk ka besim të mirë, ju mund të gjeni gjithmonë një arsye për të penguar atë. Kompleksiteti i procesit të integrimit ofron mundësi të shumta proceduriale për të ngritur barriera. Jam i sigurtë, që pa një mbikqyrje të drejtërdrejtë të BE nuk mund të çohen përpara reformat me shpejtësinë e kërkuar. Nën këtë aspekt, do të jetë sigurisht një faktor negativ përjashtimi i Maqedonisë së Veriut për një kohë të gjatë nga negociatat formale”, është shprehur presidenti Stevo Pendarovski për Deutsche Wellen.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img