Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
76 %
2.1kmh
0 %
Enj
24 °
Pre
24 °
Sht
28 °
Die
30 °
Hën
30 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

Celibashi zyrtarisht Komisioner Shtetëror i Zgjedhjeve: Do punoj me paanshmëri dhe transparencë

spot_img

Lajme të ngjashëm

583f6f79a1eb488b2797dbca2278787a

Ilir Celibashi mori sot zyrtarisht detyrën si Komisioner Shtetëror i Zgjedhjeve.

Në një konferencë për median ai është shprehu se KQZ ka një përbërje profesionistësh që do të krijojë besim te qytetarët. Ndër të tjera ai është shprehur se do të punojë me paanshmëri dhe transparencë.

“Koha ka bërë që edhe aspekte të tjera të procesit të jenë po kaq të rëndësishme. KQZ ka një përbërje profesionistësh që do të krijojë besim te qytetarët.

Do punoj me paanshmëri dhe transparencë. Unë mendoj se edhe në të shkuarën ka patur zgjidhje që jo vetëm janë pranuar nga palët, të paktën kemi 2 rotacione kushtetuese. Zgjedhjet e 2005 dhe të vitit 2013. Faktori ndërkombëtar ka patur vërejtje, por kjo nuk është një situatë kaq e zezë. Ka pasur zgjidhje që kanë marrë edhe vlerësim maksimal nga ndërkombëtarët.

Ka pak kohë por s’jemi këtu për t’u justifikuar për për të bërë gjithçka që mund të bëjmë. Do t’ja dalim me bashkëpunimin e të gjithë institucioneve”, tha ai.

Kujtojmë që dy ditë më parë Celibashi u zgjodh kryetar i KQZ-së së re dhe Lealba Pelingu nënkryetare.

Më shumë

spot_img