Tirana
broken clouds
21.3 ° C
21.3 °
21.3 °
74 %
1.3kmh
54 %
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
28 °
Mar
27 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

Celibashi reagon pas raportit të ODIHR për 25 prillin: Qeveria dhe opozita të adresojnë vërejtjet dhe rekomandimet

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celiabshi ka reaguar pas publikimit të raportit përfundimtar të OSBE/ ODHIR për zgjedhjet e 25 prillit.

Në një reagim në Twitter, Celibashi shprehet se KQZ i kërkon qeverisë dhe opozitës të adresojnë vërejtjet dhe rekomandimet e këtij raporti në mënyrë të plotë dhe të shpejtë.

Postimi i Ilirjan Celibashit:

Vlerësimet shumë pozitive në lidhje me administrimin e procesit zgjedhor nga KQZ në raportin përfundimtar të OSBE / ODIHR që janë nxitje për përmirësim të mëtejshëm. KQZ i kërkon qeverisë dhe opozitës të adresojnë vërejtjet dhe rekomandimet e këtij raporti në mënyrë të plotë dhe të shpejtë.

Shqyrtimi i ekspertizës dhe gjetjeve të KQZ -së mbi ndryshimet e mundshme ligjore është i dobishëm për procesin e reformave të rekomanduar nga OSBE/ODIHR.

Vlerësimet janë shumë pozitive për administrimin dhe procesin zgjedhor nga KQZ në raportin përfundimtar OSBE / ODIHR që janë shtysë në përdorimin e mëtejshëm të këtij aspekti.

KQZ nxit qeverinë dhe opozitën që vërehet dhe përdoret dhe raportohet nga një raport i adresuar që më parë.

Konsiderimi i ekspertizës dhe gjetjes së KQZ-së në ndryshimet e mundshme ligjore është me dobi për procesin dhe reformimin e kërkimit nga OSBE / ODIHR.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img