Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
82 %
2.1kmh
0 %
Sht
19 °
Die
19 °
Hën
13 °
Mar
12 °
Mër
5 °
E premte, 24 Mars, 2023

CDC-ja amerikane po heton nëse vaksina anti-covid e Pfizer rrit mundësinë për goditje ishemike te të moshuarit

Lajme të ngjashëm

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) thotë se është duke hetuar nëse vaksina anti Covid 19, Pfizer, rrit mundësinë për goditje ishemike tek personat 65 vjeç e lart.

Në deklaratën e së premtes, CDC tha se sinjali paraprak nuk është identifikuar me vaksinën Moderna COVID-19.

“Pas disponueshmërisë dhe përdorimit të vaksinave të përditësuara (bivalente) COVID-19, CDC’s Vaccine Safety Datalink (VSD), një sistem mbikëqyrjeje pothuajse në kohë reale, përmbushi kriteret statistikore për të nxitur hetime shtesë nëse kishte një shqetësim sigurie për goditje ishemike në tru tek njerëzit e moshës 65 vjeç e lart që kanë marrë vaksinën Pfizer-BioNTech COVID-19, Bivalent, “thuhet në deklaratën e CDC.

Më shumë