Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
73 %
0kmh
0 %
Mar
39 °
Mër
41 °
Enj
41 °
Pre
40 °
Sht
34 °
E martë, 27 Korrik, 2021

Caktohet data, ja kur do të takohet Kurti me Vuçiçin

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Të martën (15 qershor) do të zhvillohet takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe Presidentit Aleksandër Vuçiç.

Bëhet me dije se takimi do të ndërmjetësohet nga kryediplomati Josep Borell dhe Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak.

Ajo çfarë pritet të diskutohet mes krerëve të shtetit është marrëveshja për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, e cila është nënshkruar në vitin 2013, për të cilën kryeministri Kurti dha sinjale të qarta se nuk do të mund të themelohet.

“Bashkimi Evropian dhe shtetet anëtare të tij presin nga të dyja palët një përkushim të vazhduar për t’u angazhuar në këtë dialog dhe për t’i zbatuar të gjitha marrëveshjet. Kjo nënkupton që gjithçka për të cilën është arritur pajtim duhet të zbatohet.

BE-ja dhe shtetet anëtare të saj presin që institucionet e reja në Prishtinë të angazhohen në mënyrë konstruktive me qëllim të vazhdimit të takimeve të dialogut të lehtësuar nga BE-ja dhe ta kapin mundësinë për ta dërguar këtë proces të rëndësishëm në një përfundim të suksesshëm”, tha zëdhënësi i Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Peter Stano.

Më shumë

spot_img
spot_img