Bylykbashi dhe Balla në një zë: Shtyhet miratimi i “dekriminalizimit”, kërkohen konsultime

Publikuar tek: politike, më 20:02 23-11-2015 Bylykbashi dhe Balla në një zë: Shtyhet miratimi i “dekriminalizimit”, kërkohen konsultime

Përfaqësuesit e Partisë Demokratike dhe asaj Socialiste kanë dalë së bashku përpara mediave për të njoftuar shtyrjen e miratimit e paketës së dekriminalizimit.

Oerd Bylykbashki dhe Taulant Balla janë shprehur se paketa kërkon më shumë konsultime dhe se për miratimin e saj kërkohet ndryshimi i Kushtetutës.

“Ne miratuam në parim paketën, por duke qenë se ka nevojë të vazhdojnë diskutimet në aspektin teknik, ne do e shtyjmë miratimin në tërësi të saj për një datë tjetër, për t’ja dërguar më pas Kuvendit”, u shpreh Bylykbashi kryetar i Komisionit të Posaçëm për Dekriminalizimin.

Ndërsa Balla deklaroi: “Ramë dakort me unanimitet të plotë që ky proces konsultimi të vazhdojë. Duam që ky proces të mbyllet në një kohë sa më të shpejtë, që ligji të miratohet. Por, ligji ka bërë të domosdoshëm ndërhyrjen në Kushtetutë, dhe Kushtetuta nuk është një ligj që ndryshohet brenda një nate.”

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0097441673278809
array(1) { ["section"]=> string(92) "bylykbashi-dhe-balla-ne-nje-ze-shtyhet-miratimi-i-dekriminalizimit-kerkohen-konsultime-26117" }