Tirana
light rain
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
61 %
1.5kmh
20 %
Die
24 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 4 Qershor, 2023

Busti i të heroit kombëtar Gjergj Kastriot Skenderbeu vendoset në sheshin e qytetit hungarez

Lajme të ngjashëm

Busti i të heroit kombëtar Gjergj Kastriot Skenderbeu do të  vendoset në qytetin Eger, Hungari. Lajmi është konfirmuar nga ambasada e Shqipeërisë në Hungari.

Asambleja e Përgjithshme e Bashkisë së Qytetit të Egerit, ka aprovuar unanimisht vendosjen e bustit të heroit kombëtar në këtë qytet, ne Sheshin që do të mbajë të njëjtin emër.

Së bashku me Konsullin e Nderit të Republikës së Shqipërisë në Hungari, Avni Hafuzi, zhvilluam një takim në Bashkinë e Egerit. Përveç falenderimeve për realizimin e këtij projekti në 100 vjetorin e marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Hungarisë , ndërtuam edhe agjendën e aktiviteve dhe bashkëpunimeve të tjera, të cilat do të realizohen së shpejti.

Busti i heroit tonë kombëtar , i njejtë me atë të vendosur në parkun e Qytetit të Budapestit, është dhuratë e Konsullit të Nderit, Avni Hafuzi


Më shumë