Bushati flet për takimin me Kotcias: Diskutuam për ato çështje, pasojat e tyre i vuajnë sot shqiptarë

Publikuar tek: politike, më 13:36 08-11-2017 Bushati flet për takimin me Kotcias: Diskutuam për ato çështje, pasojat e tyre i vuajnë sot shqiptarë

Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati ka folur mbi takimin që pati me homologun e tij grek, Kotcias.

Ai u tha gazetarëve se në fokus të diskutimeve kanë qenë çështje që konsiderohen të hapura që nga shporta e historisë e deri të ato të aktualitetit.  

“Folëm për të zgjidhura çeshtjet që konsiderohen të hapura me Greqinë, që nga shporta e historisë deri të ceshtjet e aktualistetit, pasoja e së cilës i vuajnë qytetarët. Cështjet janë bërë publike nga unë dhe homologu grek, kjo është arsye që vendosëm këtë mekanizëm dialogu me disa raunde bisedimesh, ka disa komisione të përbashkëta mes Shqëprisë e Greqisë, një pjesë e disa ceshtjeve konsiderohen të nxehta që nga shporta e luftës së dytë botërore e deri te ceshjtjet që kanë lidhjet me shërbimet konsullore, të drejtat e pakicës, rolin e shqiptarëve që kontribojnë në Greqi. Angazhimi ynë mbetet i plotë, jemi të prirur për të gjetur zgjidhjet më të mira që respektojnë jo vetëm interesat mes palëve, por edhe ti zgjidhim si fqinj të mirë”, u shpreh Bushati.

   

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 7 deputetë të opozitës kërkesë urgjente presidentit Meta, zbardhet letra me firma
Skandali “CEZ”, Balla: Prokurorët po falin pa hetuar të akuzuarit, ja çfarë ka kërkuar Kuvendi »
Article Logic
Execution time: 0.012670040130615
array(1) { ["section"]=> string(105) "bushati-flet-per-takimin-me-kotcias-diskutuam-per-ato-ceshtje-pasojat-e-tyre-i-vuajne-sot-shqiptare-98808" }