Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
26 %
3.6kmh
0 %
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
Enj
36 °
E diel, 7 Gusht, 2022
spot_img

Bushati denoncon Ilir Beqajn: Po dhunon Kodin Zgjedhor! Bën thirrje në qendra shëndetësore që të votojnë PS

spot_img

Lajme të ngjashëm

Drejtuesi politik i PD në Shkodër, Helidon Bushati ka denoncuar sot publikisht veprimet e deputetit Ilir Beqaj në zonën e Pukës dhe Fushë-Arrëzit.

Kandidati për deputet i PD thotë se Beqaj është shfaqur krah punonjësve të qendrave shëndetësore dhe u ka bërë thirrje për të votuar PS-në.

albsig

Sipas tij ky është një dhunim i hapur i Kodit Zgjedhor, pasi institucionet publike nuk janë zyra elektorale.

Denoncimi i plotë

Denoncoj para opinionit publik dhe institucioneve ndërkombëtare dhunimin e hapur që Ilir Beqaj, për qëllime elektorale po i bën Kodit Zgjedhor.

Sot, nga qendrat shëndetsore të Pukës dhe Fushë-Arrëz është shfaqur në krah të stafit mjekësor duke bërë thirrje për të votuar Partinë Socialiste.

Institucionet publike nuk mund të kthehen në zyra elektorale në shërbim të propagandës rilindase, që sot, rrezikon të infektojë standardet e këtyre zgjedhjeve.

Jemi vetëm në ditët e para të fushatës zgjedhore dhe nuk kanë vonuar të tregojnë fytyrën e vërtetë. Atë të shkeljës së ligjit.

Nuk përbën më çudi fakti se Ilir Beqaj shkel ligjin. Shqetësues është fakti se nuk i tremben forcës së ligjit.

Institucionet e varësisë të Ministrisë së Shëndetësisë nuk mund të jenë peng dhe nuk mund të keqpërdoren nga një ish-ministër dhe kandidat që mund të mendojë se është mbi ligjin.

Përdorimi i institucioneve, fondeve dhe administratës publike, është shkelje e rëndë dhe flagrante e nenit 91 të Kodit Zgjedhor, i cili ndalon përdorimin e aseteve publike në fushatën elektorale dhe burime njerezore.

Si drejtues politik i Qarkut Shkodër dhe kandidat i Partisë Demokratike, i bëj thirrje misionit vëzhgues OSBE-ODIHR dhe përfaqësive diplomatike të BE-së dhe SHBA-së të kenë parasysh këto shkelje flagrante të ligjit dhe cënimin e zgjedhjeve të lira.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img