Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
51 %
2.1kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
18 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Burra, gra dhe fëmijë, 38 emigrantë gjenden në një ishull pa emër në kufirin greko-turk: Një i mitur raportohet se ka vdekur

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një grup prej 38 emigrantësh, përfshirë një grua shtatzënë, janë gjetur të bllokuar në një ishull të vogël, pa emër, përgjatë kufirit turko-grek. 22 burra, nëntë gra dhe shtatë fëmijë thonë se kanë qenë në ishullin e lumit Evros që nga mesi i korrikut.

Pasi u gjetën të hënën, ata u dërguan në Greqi. Ministri i migracionit tha se grupi ishte i gjithë në një “gjendje shumë të mirë” dhe gruaja shtatzënë ishte dërguar në spital si masë paraprake.

Megjithatë, të paktën një fëmijë vdiq në ishullin, i cili është afër qytetit grek të Lavara, sipas grupit dhe agjencive të të drejtave të njeriut. Policia greke ende nuk e ka konfirmuar këtë. Ministri Notis Mitarachi vizitoi rajonin e Evros të martën.

Ai nuk konfirmoi vdekjen e fëmijës, por tha se qeveria do të punonte me Kryqin e Kuq Ndërkombëtar dhe Gjysmëhënën e Kuqe për të tërhequr trupin për të siguruar një varrim dinjitoz. Kishte paqartësi mbi vendndodhjen e grupit dhe për këtë arsye nëse Turqia apo Greqia duhej të kishin ndërhyrë për të ndihmuar.

Autoritetet greke fillimisht thanë se njerëzit – të cilët policia thotë se të gjithë e identifikojnë veten si sirianë – ishin në territorin turk.

Ata u gjetën përfundimisht rreth 4 km (2.4 milje) në jug të koordinatave jashtë territorit grek që u raportua fillimisht disa ditë më parë. Kjo është arsyeja pse, sipas policisë greke, emigrantët nuk ishin gjetur më herët.

Baida, një nga gratë në grup, e përshkroi se po trajtohej si “një lojë futbolli midis dy palëve” – ​​Turqisë dhe Greqisë. “Askush nuk na do. Askush nuk na dëgjon. Askush nuk dëshiron të ndihmojë,” shtoi ajo.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img