Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
64 %
0.5kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
27 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Bumçi: E papranueshme kërkesa e Athinës për daljen e PDIU-së nga qeveria

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7d10d4253ae6bbe1f5a2e784f8d8efbe

Deputeti i Partisë Demokratike, Aldo Bumçi e ka konsideruar të papranueshme kërkesën e qeverisë greke për nxjerrjen e Partisë për Drejtësi Integrim dhe Unitet nga koalicioni qeverisës në Shqipëri. Ish-ministri i Jashtëm i ka bërë këto deklarata gjatë seancës së zhvilluar në Komisionin e Jashtëm.

PDIU braktisi koalicionin opozitar pak kohë përpara zgjedhjeve lokale të 21 qershorit për t’iu bashkuar qeverisë së kryeministrit Edi Rama. Gjithashtu, emërimi i Shpëtim Idrizit si nënkryetar i Kuvendit të Shqipërisë, shkaktoi pakënaqësi të thellë në Athinë.

“Është e papranueshme kërkesa e Athinës për daljen e PDIU-së nga shumica qeverisëse”, ka thënë Bumçi.

Në lidhje me vizitën që pritet të zhvillojë gjatë muajt korrik në Tiranë, ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, Bumçi e ka konsideruar atë si të rëndësishme për të zgjidhur problemet midis dy vendeve. Deputeti demokrat është shprehur se është hap pozitiv nga ana e Greqisë, mundësia për rinegocimin e marrëveshjes së detit, e firmosur në vitin 2009 nga ish-ministri Lulzim Basha aktualisht kreu i PD-së.

Bumçi ka deklaruar gjithashtu se Athina është duke lëvizur pozitivisht në njohjen e Kosovës.

Lexo edhe: Ministri i Jashtëm grek Kotzias vizitë në Shqipëri me një paketë propozimesh

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img