Tirana
broken clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
55 %
3.6kmh
75 %
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
15 °
Mar
12 °
Mër
12 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

Bullgaria bllokon Maqedoninë në BE

Lajme të ngjashëm

Ministri i Punëve të Jashtme të Bullgarisë, Nikollaj Millkov ka deklaruar sot se Bullgaria i ka ngrirë bisedimet me Bashkimin Europian për integrimin e Maqedonisë së Veriut.

Ai ka thënë se në një kohë të pacaktuar, ka tërhequr edhe ambasadorin bullgar Angel Angellov nga Shkupi, pikërisht për shkak, siç ka thënë ai “gjendja shqetësuese në lidhje me të drejtat e bullgarëve atje dhe përshkallëzimit të krimeve dhe ngjarjeve me gjuhë të urrejtjes në muajt e fundit”.

“Maqedonia në këtë rast, për të vazhduar me rrugën e saj evropiane duhet të respektoj obligimet e ndërmarra nga propozimi evropian. Nuk ka nevojë Bullgaria të bëj diçka, por të siguroj që të respektohen obligimet që Maqedonia i ka ndërmarrë.

Në vet propozimin nuk ka afate, ata mund të mos i përmbushin obligimet me dekada, që donë të thotë se nuk do t’i fillojnë bisedimet”, ka thënë Millkov.

Më shumë