Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
93 %
1kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
19 °
Enj
17 °
Pre
17 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

‘Bujqësia pa asnjë ndihmë’, Ervin Salianji takon fermerët e Lushnjes: Katastrofa Rama më e keqe se virusi

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3cee6813f3c9c6815231a7558cc60eab

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, u takua në Lushnjë me shumë fermerë që po mundohen tw punojnw edhe nw situatwn e vwshtirw tw krijuar nga COVID-19.

Salianji tha se bujqësia është sektori që nuk ka marrë asnjë qindarkë ndihmë nga qeveria, megjithëse, siç theksoi ai, në regjistrat e shtetit llogariten si të punësuar rreth 461 mijë persona.

“Qeveria nuk flet për sektorin bujqësor. Bujqësia është në gjendje të mjerueshme në të gjithë vendin.  Ne kërkojmë që të kthehet vëmendja tek fermerët dhe sektori bujqësor, që është një nga pjesët më të rëndësishme të ekonomisë së vendit”- tha Ervin Salianji gjatë bashkëbisedimit me fermerët.

 “Ekonominë e kontrollojnë 2-3 oligarkë. U jep naftën, edhe portet, ndërtimin, shpërndarjen, magazinimin. Shqipëria punon për 10 vetë, ndërkohë që 3 milionë të tjerë vuajnë”-tha Salianji, i cili e krahasoi qeverinë Rama me një katastrofë.

 “Në çdo sektor thonë që Rama është bërë më keq se virusi. Ata tremben më shumë nga katastrofa Rama, sesa nga virusi i koronës.”- u shpreh Salianji.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img