Tirana
light rain
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
75 %
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
24 °
Sht
24 °
E martë, 30 Maj, 2023

BSH cakton figurën dhe tematikën e kartmonedhës së re, 10-mijë lekëshi me figurën e Asdrenit

Lajme të ngjashëm

Banka e Shqipërisë ka vendosur miratimin e tematikës së kartëmonedhës shqiptare me kurs ligjor me vlerë 10000 lekë (njëqind mijë lekë).

Kjo kartëmonedhë do të pasqyrojë figurën e poetit të njohur shqiptar, Asdrenit, kombinuar me simbolet figurative të “Flamurit Kombëtar”, si dhe një varg të zgjedhur nga “Himni Kombëtar”, që njihet edhe si HIMNI I FLAMURIT “ Rreth flamurit të përbashkuar/me një dëshir’ e një qëllim”.

Krahas kësaj, u miratuan tekstet shoqëruese që lidhen me emrin e bankës, vlerën nominale, si dhe u miratuan përmasat e kartëmonedhës, thuhet në njoftimin e bankës së Shqipërisë.


Më shumë