BSH cakton figurën dhe tematikën e kartmonedhës së re, 10-mijë lekëshi me figurën e Asdrenit

Publikuar tek: ekonomi, më 19:14 06-12-2017 BSH cakton figurën dhe tematikën e kartmonedhës së re, 10-mijë lekëshi me figurën e Asdrenit

Banka e Shqipërisë ka vendosur miratimin e tematikës së kartëmonedhës shqiptare me kurs ligjor me vlerë 10000 lekë (njëqind mijë lekë).

Kjo kartëmonedhë do të pasqyrojë figurën e poetit të njohur shqiptar, Asdrenit, kombinuar me simbolet figurative të “Flamurit Kombëtar”, si dhe një varg të zgjedhur nga “Himni Kombëtar”, që njihet edhe si HIMNI I FLAMURIT “ Rreth flamurit të përbashkuar/me një dëshir’ e një qëllim”.

Krahas kësaj, u miratuan tekstet shoqëruese që lidhen me emrin e bankës, vlerën nominale, si dhe u miratuan përmasat e kartëmonedhës, thuhet në njoftimin e bankës së Shqipërisë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0093059539794922
array(1) { ["section"]=> string(98) "bsh-cakton-figuren-dhe-tematiken-e-kartmonedhes-se-re-10-mije-lekeshi-me-figuren-e-asdrenit-102194" }