Hapësire reklamuese

Politikë

Brukseli i pavendosur për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Johannes HAHN shprehet qartë: Nuk duam çelje të menjëhershme të negociatave, por…

Shkruar nga Newsbomb
Komisioneri për Zgjerim në BE Johannes Hahn në konferencë të përbashkët me kryeministrin maqedonas Zaev në Bruksel

Komisioneri për Zgjerim i BE-së Johannes Hahn u bën thirrje të gjitha vendeve të BE-së që të vendosin pozitivisht për hapjen e negociatave për integrim në tregun e përbashkët europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, por jo në mënyrë të menjëhershme.

Në një konferencë me kryeministrin maqedonas Zoran Zaev në selinë e përbashkët të institucioneve të BE-së Berlaymont në Bruksel, zyrtari i lartë europian shton se nuk kërkohet çelja e bisedimeve brenda javës për dy vendet e Ballkanit Perëndimor. Hahn këmbëngul që të vazhdojë proçesi i zgjerimit, pasi nëse pengohet, kjo do të cënonte kredibilitetin e BE-së në vendet e Ballkanit.

‘’Uroj të ketë një marrëveshje për të bindur vendet skeptike. Bëhet fjalë për bashkëjetesën në Europë të këtyre vendeve. Maqedonia mund të bëhet një anëtare e mirë e BE-së dhe kjo mund të jetë një shenjë e mirë për vendet e tjera që po ndërmarrin reforma. Nuk duam të humbasin asnjë kredibilitet në asnjë vend të botës. E përsëris, nuk kërkojmë çeljen e menjëhershme të bisedimeve. U kërkoj liderëve të japin dritën jeshile. Do të bisedojmë me liderët e tjerë të BE-së për të pëmirësuar metodologjinë tonë. Por duhet të vazhdojmë me proçesin e zgjerimit. Kjo do të cënonte kredibilitetin tonë të vendet e tjera’’, u shpreh Johannes Hahn.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese