Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
2.1kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Britanikja “The Guardian” shkrim për Shqipërinë: Një ndërtesë me pamjen e Skënderbeut do ndërtohet në qendër të Tiranës

spot_img

Lajme të ngjashëm

“Një ndërtesë me profil aquiline (zakonisht forma e hundës) të një luftëtari të shekullit të 15-të është propozimi më i fundit nga MVRDV për të transformuar Tiranën, kryeqytetin e Shqipërisë. Por jo të gjithë janë të kënaqur me planet e firmës holandeze.”

Kështu e nis artikullin e saj media britanike “The Guardian”, teksa shkruan për transformimin e Tiranës dhe ndërtimin e një qiellgërvishtseje me pamjen e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Projekti ka nisur të zbatohet dhe përfshin një bllok aprtamentesh, zyrash dhe dyqanesh 85 metra të lartë.

Pjesë nga shkrimi i plotë i medias britanike “The Guardian” 

Me hundën e tij të dallueshme aquiline (e quajtur edhe hundë romake) dhe mjekrën e mrekullueshme, heroi kombëtar i Shqipërisë, Skënderbeu, ka qenë prej kohësh një prani e njohur në rrugët dhe sheshet e vendit. Mbreti luftëtar prej 7 metrash i njohur si Dragoi i Shqipërisë, vrasësi i turqve osmanë, festohet në monumente dhe relieve të shumta, me shtatin e tij imponues dhe sytë e zjarrtë që ruajnë territorin për të cilin ai luftoi në shekullin e 15-të.

Tani fytyra e tij do të duket më e madhe se kurrë mbi kryeqytetin. Ka nisur ndërtimi i një blloku apartamentesh, zyrash dhe dyqanesh 85 metra të lartë në qendër të Tiranës, i projektuar në formën e kokës së Skënderbeut.

Imazhet e projektit përshkruajnë një kullë të bardhë amorfe të rrethuar me ballkone që valëzohen brenda dhe jashtë për të formuar një përafrim të trashë të tipareve të heroit, duke e ngulitur profilin e tij përgjithmonë në horizont në beton dhe xhami. Banorët e pasur të ardhshëm do të jenë në gjendje të shikojnë nga sytë e luftëtarit, të rrinë jashtë në veshët e tij ose të darkojnë në afresk në fund të hundës së tij – nga e cila gjelbërimi do të varet ngjashëm me grykën.

Vizioni surreal është vepër e arkitektëve holandezë MVRDV, të cilët nuk janë të panjohur për ndërtimin e ndërtesave në formë si objekte të reja të mbipërmasave – ose “projekte skulpturore figurative”, siç preferojnë t’i quajnë. Tuma e tyre katastrofike e Harkut të Mermerit në Londër, e cila i kushtoi këshillit konservator udhëheqjen e bashkisë lokale , ishte thjesht e fundit në një varg të gjatë krijimesh vizatimore.

Arkitektët kanë projektuar një muze në formën e flluskave gjigante komike të të folurit , një depo ruajtjeje arti në formën e një tasi sallate Ikea dhe një kompleks apartamentesh që shpreh fjalën HOME në formën e blloqeve të saj. Por duket se ata kanë ruajtur metaforat e tyre më banale për Ballkanin, ndoshta duke supozuar se më pak nga klientët dhe kritikët e tyre do t’i shohin ndonjëherë ndërtesat personalisht.

Një distancë e shkurtër nga vendi ku është planifikuar të ngrihet koka gjigante e Skënderbeut, tashmë duket një kullë tjetër e projektuar nga MVRDV, e quajtur Downtown One. Në krye të vitit të kaluar, korniza e saj prej 140 metrash prej betoni e bën atë ndërtesën më të lartë në qytet dhe vazhdon temën pop-nacionaliste.

Në vend të një fytyre, kjo pllakë e rëndë banesash dhe zyrash luksoze përmban një hartë me piksele të Shqipërisë që del nga fasada e saj – megjithëse forma është kaq e paqartë, duket më shumë si kallep betoni i rrëshqitur në rrugën lart, duke lënë një rrëmujë të çuditshme në të. Vëllimet e gdhendura në mënyrë dramatike të imagjinuara nga MVRDV duket se janë krijuar me vlerë në gropëza më të cekëta, duke dhënë përshtypjen se ndërtesa po gërryhet para kohe.

Linku: Lexo ketu lajmin e plote te The Guardian per Tiranen, Shqiperi 

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img