Britania voton: Jo “selfie”, vendi për to jashtë qendrave të votimit

Publikuar tek: bota, më 15:14 07-05-2015 Britania voton: Jo “selfie”, vendi  për to jashtë qendrave të votimit

Sot qytetarët e Britanisë së Madhe po votojnë për Kryeministrin e vendit dhe Komisioni Zgjedhor paralajmëroi votuesit që të mos hyjnë me telefona në qendrat e votimit si dhe të mos shkrepin foto “selfie” në qendrat e votimit.

Për të shmangur këtë problem ata kanë caktuar një zonë të posaçme jashtë qendrës së votimit për të shkrepur foto “selfie”. Në vendin e caktuar për “selfie” është vënë një poster në të cilin shkruhet: “Shkrepni “selfie-n” këtu, Jo fotografi brenda”.

Ky vendim është marrë në zbatim të ligjit për mbajtjen sekret të procesit të votimit dhe ata që bëjnë një shkelje të tillë mund të përballen me gjobë ose gjashtë muaj burg.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Fundi i botës ka një datë të re në muajin shtator 2015, ja pse
I vënë emrin e princeshës Charlotte majmunit, Kopshti zoologjik kërkon falje publike »
Article Logic
Execution time: 0.014145851135254
array(1) { ["section"]=> string(70) "britania-voton-jo-selfie-vendi-per-to-jashte-qendrave-te-votimit-10578" }