Tirana
light rain
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
3.6kmh
100 %
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
Sht
13 °
E martë, 28 Mars, 2023

Britania, vendi i parë që miraton vaksinën përforcuese kundër dy varianteve të Covid

Lajme të ngjashëm

Britania është vendi i parë që miratoi vaksinën përforcuese kundër dy varianteve të Covid.

Autoritetet e Shëndetësisë në Britani theksuan se vaksina e parë përforcuese e COVID-19 është miratuar nga Autoriteti Rregullator i Barnave në Mbretërinë e Bashkuar.

Vaksina e personalizuar e COVID-19 e prodhuar nga kompania Moderna, synon të mbrojë nga dy variante të ndryshme të koronavirusit, vaiantit Delta dhe atij Omicron.

“Një version i përditësuar i vaksinës COVID-19 i bërë nga Moderna që synon dy variante të koronavirusit (i njohur si një vaksinë “bivalente”) u miratua sot për doza përforcuese tek të rriturit nga Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA), pasi u miratua rezultoi se plotëson standardet e sigurisë, cilësisë dhe efektivitetit të autoritetit rregullator të vendit”, njoftoi ministria e Shëndetësisë.

Më shumë