Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
82 %
0.5kmh
75 %
Hën
21 °
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
20 °
E hënë, 18 Tetor, 2021
spot_img

Britania, SHBA dhe Australia nisin paktin për të kundërshtuar Kinën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mbretëria e Bashkuar, SHBA dhe Australia kanë shpallur një pakt historik të sigurisë në Azi-Paqësorin, në atë që shihet si një përpjekje për të kundërshtuar Kinën.

Australinë do të ndërtojë nëndetëse me energji bërthamore për herë të parë, duke përdorur teknologjinë e ofruar nga SHBA. Pakti “Aukus”, i cili gjithashtu do të mbulojë AI dhe teknologji të tjera, është një nga partneritetet më të mëdha të mbrojtjes të vendeve në dekada, thonë analistët.

Kina e ka dënuar marrëveshjen si “jashtëzakonisht të papërgjegjshme”. Zëdhënësi i ministrisë së jashtme Zhao Lijian tha se minon seriozisht paqen dhe stabilitetin rajonal dhe intensifikon garën e armatimit.

Ambasada e Kinës në Uashington akuzoi vendet për një “mentalitet të Luftës së Ftohtë dhe paragjykime ideologjike”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img