Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
34 %
3.6kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Britania miratoi vaksinën e Pfizer, nga Belgjika nisen kamionët me dozat e para

spot_img

Lajme të ngjashëm

7a8abb0d7d144bb270b712e21c965d5c

Ditën e sotme Britania e Madhe ka miratuar vaksinën Pfizer/Biontech për përdorim të gjerë, duke u bërë vendi i parë në botë që e aprovon vaksinën anti-COVID.

Agjencia Rregullative e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA) është shprehur se vaksina është 95% efektive dhe se është e sigurt për të filluar përdorimin.

Mediat e huaja bëjnë me dije se Britania do të fillojë përdorimin e vaksinën Pfizer javës tjetër. Britania e Madhe tashmë ka porositur 40 milion doza, të mjaftueshme për të vaksinuar 20 milion njerëz.

Ndërkohë kamionët e parë me dozat e vaksinës janë nisur nga depoja e Pfizer në Belgjikë drejt Britanisë së Madhe, ndërsa raportohet se deri javën tjetër do të jenë në dispozicion 800 mijë doza.

Më shumë

spot_img