Tirana
clear sky
-2.5 ° C
-2.5 °
-2.5 °
50 %
2.6kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
6 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Britania miratoi vaksinën AstraZeneca, Matt Hancock: Kemi mjaftueshëm për të vaksinuar të gjithë popullatën

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Vaksina anti-Covid e kompanisë AstraZeneca, e krijuar nga shkencëtarët e Universitetit të Oksfordit, ëshë miratuar nga rregullatori i barnave dhe pritet të futet në përdorim të gjerë në Britaninë e Madhe.

Sekretari britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock, tha se vaksina kundër koronavirusit, e zhvilluar nga shkencëtarët e Oxfordit, do të jepet për herë të parë më 4 janar.

Mbretëria e Bashkuar ka porositur 100 milionë doza nga prodhuesi AstraZeneca.

Hancock tha se 100 milionë dozat e vaksinës së Oxfordit, së bashku me 30 milionë dozat e vaksinës Pfizer/BioNTech janë të mjaftueshme “për të vaksinuar gjithë popullatën”, duke përjashtuar fëmijët.

Ata që do të vaksinohen të parët janë të moshuarit dhe stafi mjekësor të cilët janë më të prekur nga virusi vdekjeprurës.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img