Hapësire reklamuese

Bota

Britania e Madhe vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Shkruar nga Newsbomb
Britania e Madhe vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Britania e Madhe ka vendosur të sanksionoje drejtuesit dhe bosëve të burgjeve ruse, ku vdiq Alexei Navalny. Individët e sanksionuar gjithashtu do të ndalohen të futen në Mbretërinë e Bashkuar.

Liderët perëndimorë thonë se faji për vdekjen e Navalnyt qëndron tek autoritetet ruse, duke përfshirë presidentin Putin.

“Ata që janë përgjegjës për trajtimin brutal të Navalnyt duhet pa asnjë iluzion t’i mbajmë përgjegjës”, - tha Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, Cameron.

Duke lajmëruar sanksionet, Cameron tha se ishte e qartë që autoritetet ruse e shikonin Navalnyn si një kërcënim dhe u munduan disa herë që ta bënin të heshtte.

"Mbretëria e Bashkuar është vendi i parë që vendos sanksione pas vdekjes së Navalnyt" - shprehet “Foreign Office”.

Askush nuk duhet të dyshojë natyrën shtypëse të sistemit rus. Prandaj ne sot po sanksionojmë zyrtarët kryesor të burgut, përgjegjës për trajtimin e Navalnyt në koloninë penale ku kaloi momentet e fundit.” - shtoi ai.

Edhe SHBA ka paralajmëruar se do të zbulojë sanksionet kundër Rusisë mbi vdekjen e Navalnyt dhe mbi luftën që në Ukrainë.

Qeveria britanike ka bërë thirrje që trupi i Navalnyt t’i jepet familjarëve menjëherë dhe të bëhet një investigimi i plotë dhe transparent.

Britania i ka dalë në krah nënës së Navalnyt, e cila u filmua të martën jashtë burgut ku ndërroi jetë duke bërë thirrje që të shikonte trupin e djalit të saj.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese