Tirana
few clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
0kmh
20 %
Hën
35 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
35 °
Pre
26 °
E hënë, 8 Gusht, 2022
spot_img

Britania e ka kaluar pikun e pandemisë, numri i viktimave ulet ndjeshëm (SHIFRAT E PLOTA)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Mbretëria e Bashkuar ka regjistruar sot 350 viktima (329 Angli, 13 Skoci, 8 Uells) si pasojë e koronavirusit, shifra më e ulët që nga 30 marsi, duke e çuar në 21.082 numrin e përgjithshëm të jetëve të humbura.

albsig

Departamenti i Shëndetësisë ende nuk ka bërë publike vdekjet në spitale si dhe ato në Irlandën e Veriut. Rënia e kurbës në Britani shton provat se kulmi i epidemisë në ishull ka kaluar, duke regjistruar 8 prillin si ditën më të keqe me 980 viktima në 24 orë.

Sot vdekjet janë 22% më pak se dje (449) dhe 50% më pak se 13 prilli me 717 vdekje.

Në një mesazh shprese për miliona qutetarë në Britani, kryeministri Boris Johnson, i prekur, por tashmë i rikuperuar nga sëmundja e rëndë e covid-19, tha se tashmë vendi është afër fundit të fazës së parë “vdekjeprurëse” të koronavirusit.   

Lexo edhe: Lajme të mira nga Belgjika e Holanda, numri i viktimave bie ndjeshëm (SHIFRAT)

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img