Tirana
broken clouds
15 ° C
15 °
15 °
58 %
3.6kmh
75 %
Mar
13 °
Mër
15 °
Enj
18 °
Pre
14 °
Sht
13 °
E martë, 20 Prill, 2021
spot_img

Britani: Personave nën 30-vjeç do t’i ofrohen alternativa të tjera përveç vaksinës AstraZeneca

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Britania e Madhe do t’i ofrojë personave nën 30-vjeç mundësinë për të zgjedhur mes vaksinave të tjera, pas zbulimit të provave se AstraZeneca shkakton në disa raste të rralla mpiksje të gjakut.

Sipas të dhënave nga autoritetet në Britani, 79 persona pësuan mpiksje të gjakut pasi kryen vaksinën AstraZeneca, 19 prej të cilëve vdiqën.

Vendimi vjen në të njëjtën ditë me deklaratën e Agjencisë Europiane të Barnave, ku tha se ka gjetur prova të mundshme që vaksina AstraZeneca e Universitetit të Oksfordit shkakton mpiksje të gjakut, kryesisht te pacientët me numër të ulët trombocitesh.

Trombocitet janë një lloji më i vogël i qelizave të gjakut që kanë rol ruajtjen e trashësisë së gjakut brenda normave.

Për personat që e kanë bërë tashmë dozën e parë të AstraZeneca, rekomandohet ta kryejnë edhe të dytën.

Këtë prag-zgjedhjesh, kemi hapur sondazhin për të parë se ku është mbështetja juaj ndaj partive dhe kandidatëve përkatës. Klikoni këtu për të votuar dhe për të aksesuar statistikat e deritanishme.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img