Tirana
clear sky
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
75 %
2.1kmh
0 %
Enj
15 °
Pre
17 °
Sht
17 °
Die
16 °
Hën
12 °
E enjte, 30 Mars, 2023

“Brezi i humbur”, Daily Mail reportazh për rininë xhihadiste kosovare

Lajme të ngjashëm

Qindra djem dhe vajza kosovarë po braktisin shtëpitë e tyre për t’iu bashkuar ISIS në Siri, duke lënë pas prindërit e tronditur.

Prindërit kosovarë thonë se një brez nga vajzat e tyre adoleshente janë joshur nga islami radikal, duke ndjekur pas burrat e tyre në Siri dhe organizatën terroriste.

Policia thotë se 300 burra dhe 36 gra mendohet se kanë lënë vendin kryesisht e myslimanë për t’iu bashkuar ISIS, numri më i lartë në Europë së bashku me Bosnjen. Ekspertët thonë se një numër i vogël por në rritje të grave kosovare dhe vajzave të reja janë bashkuar me grupin radikal në Siri dhe Irak.

Mes shumë vajzave të larguara është edhe Shqipe Ajdin, 32 vjeçarja e cila u kthye sërish. I ati i saj, Iljaz Ajdini thotë se vajza e tij ka nisur të veshë “burka” pas martesës me një djalë nga një fshat aty pranë.

“Unë nuk e di se çfarë ka ndodhur me këtë brez, me fëmijët tanë”, tha ai duke treguar se si Shqija u largua nga Gjilani me burrin, Sinan Muji dhe vajzën e vogël në vitin 2014.

Më shumë