Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
21 %
2.6kmh
0 %
Enj
21 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Brexit, sekretari i Jashtëm britanik: BE të rinegociojë marrëveshjen  

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

dc525e0110aef6181c210892f7dc0863

Sekretari i Jashtëm britanik, Jeremy Hunt, deklaroi sot se kancelarja gjermane Angela Merkel ka lënë të kuptojë se Bashkimi Europian është i gatshëm që të rinegociojë marrëveshjen e Brexit.

Jeremy Hunt është gjithashtu edhe një nga kandidatët për ta zëvendësuar Theresa May në postin e kryeministrit.

Hunt deklaroi se ka biseduar me Merkelin gjatë përkujtimit të Betejës së Normandisë dhe tha se ndryshimi i marrëveshjes së arritur nga May për daljen e Britanisë nga BE-ja, është i mundshëm.

‘Merkel tha se natyrisht se me një kryeministër të ri të Britanisë, ne do ta shikojmë edhe njëherë çështjen dhe zgjidhjet që kryeministri do të ofrojë’, ka thënë Hunt.

Britania e Madhe vitin e kaluar ka arritur një marrëveshje për daljen nga BE-ja, por Parlamenti britanik vazhdimisht e ka refuzuar atë. Ky shtet duhet të largohet nga BE-ja më 31 tetor të këtij viti, mirëpo paraprakisht Parlamenti duhet të miratojë kushtet e largimit.

Vendimi për Brexit ka ardhur pasi 52 për qind e votuesve në referendumin e mbajtur në vitin 2016 kanë votuar për dalje të Britanisë nga BE-ja kundrejt 48 për qind që kanë kundërshtuar atë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img