Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
0.5kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
16 °
Enj
20 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Brexit: Disfatë për eksportet e Britanisë së Madhe në Irlandë gjatë 2021, miliarda euro humbje

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Dalja e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian ka ndikuar negativisht në ekonominë e këtij vendi.

Eksportet nga Britania e Madhe në Irlandë ranë me gati 2.5 miliardë paund në shtatë muajt e parë të vitit, ku Brexit shihet si faktor kryesor, sipas Zyrës Qendrore të Statistikave të Irlandës.

Shifrat nga Zyra Qendrore e Statistikave të Irlandës (OSHC) vijnë vetëm disa ditë pasi Marks & Spencer tha se po hiqte 800 linja produktesh nga dyqanet e saj në republikën e Irlandës për shkak të “shkresave të tepërta” dhe kontrolleve shëndetësore mbi ushqimin.

OSHC-ja regjistroi vlerën e mallrave të importuara nga Britania e Madhe për janar deri në korrik 2021 si 6.3 miliardë euro (5.4 miliardë paund), një rënie prej 32% nga viti në vit, ekuivalent me 2.9 miliardë euro në shitje krahasuar me të njëjtën periudhë në vitin 2020.

Marrëdhënia tregtare asimetrike tani duket se po përkthehet në fitore dhe humbje të mëdha. Shitjet u rritën për tregtarët irlandezë me gati 500 milion paund nga viti në vit, deri në 60% (567 milion €) në korrik në 1.5 miliardë euro, dhe deri në 26% në shtatë muajt e parë të 2021.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img