Tirana
broken clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
100 %
2.1kmh
75 %
Mër
16 °
Enj
17 °
Pre
17 °
Sht
16 °
Die
17 °
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

Brenda fabrikës ku prodhohet vaksina Pfizer/BioNTech

spot_img

Lajme të ngjashëm

Në Gjermani, kompania BionTech ka fabrikën e dytë evropiane, ku prodhohen vaksinat kundër COVID-19.

Vaksina, që kjo kompani e ka zhvilluar në bashkëpunim me kompaninë amerikane, Pfizer, përdorë teknologjinë ARNm, që e mëson trupin se si të përballet me virusin.

BioNTech njoftoi në mars se do të prodhojë deri në 2.5 miliardë doza të vaksinës.

Valeska Schilling është menaxhere e prodhimit në këtë fabrikë, ndërsa tha se “çfarë shihni këtu mund ta krahasoni me një libër nga i cili kopjoni një faqe të tij. Ne e quajmë këtë ‘kopjim in vitro’, që do të thotë të bësh një copëz të ADN-së nga një copëz e ADN-së. Kjo është ajo që e quajmë ARNm. Kjo ndodhë në trup, në çdo qelizë. Në rastin tonë kjo ndodhë këtu në bioreaktor.

Në përgjithësi duhen pesë deri në gjashtë ditë për të krijuar një sasi prej 35 litrash të ARNm.

Nga kjo sasi mund të prodhohen shtatë deri në tetë milionë doza të përbërësit aktiv dhe të pastruar të ARNm-së./REL.

Më shumë
spot_img
spot_img