Tirana
broken clouds
21.3 ° C
21.3 °
21.3 °
71 %
1.2kmh
74 %
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
28 °
Mar
27 °
Mër
21 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

Bregdeti i Adriatikut dhe Jonit i pushtuar nga mbeturinat, shifra alarmante

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një raport për vlerësimin e gjendjes së plazheve të detit Adriatik dhe Jon, nga Koracia, Bosnja, Italia, Mali i Zi, Shqipëria dhe deri në Greqi sjell të dhëna alarmante për ndotjen e madhe.

Sipas raportit, mesatarisht 658 objekte gjenden në çdo 100 metra bregdet. Objektet janë nga më të ndryshmet, nga shishe, tapa dhe bishta cigaresh.

Përgjatë 1 kilometri det, gjenden mesatarisht 332 mbeturina që lundrojnë dhe situata është e rëndë edhe në fund të detit, mesatarisht 510 objekte për kilometër katror.

Rreth 33 për qinde këtyre mbetjeve vijnë për shkak të menaxhimit të keq të vijës bregdetare dhe aktiviteteve ekonomike përgajtë kësaj zone.

7.8 për qind e mbetjeve lidhen me duhanin, bishta cigaresh, çakmakë, ambalazhe.

2.6 për qind e mbetjeve në fund të detit janë prezervativë apo pampersa. /Newsbomb.al

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img