Tirana
broken clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
77 %
1kmh
75 %
Hën
21 °
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
16 °
E hënë, 18 Tetor, 2021
spot_img

Braçe: Të luftojmë modelin e parave të shpejta nga droga! Shtëpitë e barit në Londër e Roterdam po konkurrojnë punën e ndershme

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Deputeti socialist Erion Braçe reagon pas ngjarjes së rëndë ditën e sotme në Lezhë, ku një 21-vjeçar i dyshuar për kultivim droge qëlloi për vdekje efektivin e policisë Saimir Hoxha.

Braçe thotë në një reagim në rrjetet sociale se lufta e shoqërisë është kundër modelit të pasurimit në mënyrë të shpejtë nga paratë e drogës.

Ai shkruan tregu i krimit në Londër, Roterdam apo Madrid me “shtëpitë e barit”, po konkurrojnë punën e ligjshme dhe të ndershme.

Reagimi i plotë i Braçes:

KUR KY VEND HUMB NJË VAJZË/GRUA;

KUR KY VEND HUMB NJË SHËRBYES SHTETI/OFICER POLICIE;

KUR KY VEND HUMB NJË PUNËTOR, BURRË APO GRUA QOFTË;

KY VEND KA DITËN E TIJ MË TË TRISHTË!

Saimir Hoxha ishte një shërbyes i shtetit;

Një oficer i policisë së shtetit në detyrë kundër krimit, kultivimit dhe tregetisë së drogës.

U vra sot në krye të detyrës!

Vrasësi u kap;

Ushtar i një modeli që meriton luftën tonë, si shoqëri, jo thjesht si polici.

Është modeli i parave të shpejta, të ardhura nga droga, kultivimi dhe tregetia e saj tek të rinj që shkatërrohen prej saj.

Tregu i krimit këtu në fusha, në Londër, Roterdam, Madrid në shtepitë e barit, është ai që konkuron punën e ligjshme e të ndershme, të ardhurat që burojnë prej saj.

Kur flas per rrogat e punes se ligjshme e te ndershme, dua qe te fitojme betejen mbi tregun e krimit;

Kur flas per beteje te shoqerise kunder kultivimit dhe tregetise se droges, dua te bejme e fitojme betejen pa meshire kunder tyre, si qytetare, prinder, mesues, te rinj, police, prokurore, gjykates;

Kunder ekonomise se tyre kriminale, kunder parave te tyre!

Duhet ta bejme, tani!

Nuk mund ta pranojme si normalitet, “deme” te pranueshme ne nje lufte!

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img