Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
61 %
3.1kmh
0 %
Pre
27 °
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Braçe reagon për përdhunimin e 15-vjeçares: Krim i përbindshëm! Kjo shoqëri e përdor vajzën për punë shtëpie dhe shërbime seksuale…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Zëvendëskryeministri Erion Braçe ka reaguar ashpër në lidhje me rastin e përdhunimit të 15-vjeçares nga 5 persona në Mirditë 3 ditë më parë.

Në një postim në Facebook, Braçe shprehet se krimi i tyre është i përbindshëm, ndërsa bën thirrje që ne të gjithë si shoqëri të ndryshojmë, pasi qënia e vajzës përdoret për punë shtëpie e shërbime seksuale.

Ai shton më tej se ligjet janë, por duhen zbatuar një për një.

Postimi i plotë i Erion Braçes

KETA “BURRA” JANE NE BURG!

DO HETOHEN DERI NE FUND

E GJYKOHEN TE KYCUR NE BURG!

Jane nen akuze per nje krim te rende:

PERDHUNIMIN E NJE VAJZE TE MITUR,

VETEM 15 VJEC!

Nuk di sot se si do vendosin gjykatesit,

POR KRIMI ESHTE I PERBIDSHEM!

Shoqeria prej ditesh po i DENON,

jo vetem pjesa femerore e saj,

por shoqeria si e tere.

Deri ketu e gjithe ngjarja duket e jetuar,

e perseritur deri ne NORMALITET!

Mjafton? JO!

DUHET “VRARE” KY NORMALITET:

PERDHUNIM, ARRESTIM, DENIM SHOQEROR, DENIM GJYQESOR, PERSERITJE!

Duhet te ndryshojme me ne fund,

fort madje; si burra se pari, si familje,

si shoqeri, si qeveri, si gjyqesor;

NE QENDRIMIN NDAJ VAJZES, GRUAS, NENES!

E keni vene re se sa hidherohen burrat-gati gjysma e tyre, kur mesojne se do linde vajze, se si shtyjne drejt abordit kur mesojne se po vjen nje vajze,

se si i pengojne te shkojne ne shkolla e arsimohen, se si i quajne kurva sa i shohin qe jane te bukura, te ditura, te pavarura,  te hapura e bashkepunuese, konkuruese e te paarritshme, se si i duan ne pune vec ne zyre e prane si joshje, se si i perdorin thjesht si shoqeruese luksi ne rastin me te mire apo si i trafikojne, shfrytezojne per prostitucion, se si shajne gjithe mllef nga motra e nena, madje se si mesojne dhe “cunat e babes” te shajne mu ashtu, por kurre nuk shahen nga ata qe jane?!Ky eshte problemi qe kemi;

E kemi me 50% te shoqerise qe e pranon vajzen, gruan per pune shtepie e sherbime seksuale, e kemi dhe me gjysmen e gjysmes qe vijon ende ta edukoje vajzen, gruan me kulturen e nenshtrimit, pabarazise e shfrytezimit!

Duhet te ndryshojme tani;

LIGJET jane, duhen zbatuar nje per nje dhe pike!

Por duhet me shume e duhet te ndryshojme mendjen e gjithkujt,

aty ne familje si djem e si burra,

por edhe si nena, gra e vajza;

aty ne shkolla qysh ne uljen e pare ne banga si liri, barazi e si beteje per ti ngulitur ne mendje cdo djali e vajze se jane njesoj e quhen me te mire vec prej merites e jo prej gjinise e muskulit;

KUDO ME PAS, CDO DITE, VECANERISHT ATY KU PUSHTETI GJITHFARESH E MBI LIGJIN, SHPIF, SHANTAZHON, BULLIZON, PERDOR, SHFRYTEZON, PERDHUNON NJE VAJZE, NJE GRUA!

ARSIM, PUNESIM, LIRI, BARAZI, PAVARESI, MBROJTJE PER CDO VAJZE!

Më shumë

spot_img
spot_img