Hapësire reklamuese

Bota

Zgjedhjet në Mbretërinë e Bashkuar: Çfarë ka ndodhur dhe çfarë vjen më pas?

Shkruar nga Newsbomb

Zgjedhjet në Mbretërinë e Bashkuar: Çfarë ka ndodhur
Sir Keir Starmer është kryeministri i ri i Mbretërisë së Bashkuar, pasi Partia e tij Laburiste mori pushtetin në një fitore dërrmuese në zgjedhjet e përgjithshme.

Partia Konservatore pësoi një kolaps dramatik pas 14 viteve të trazuara në pushtet, ku pesë kryeministra të ndryshëm drejtuan vendin. Ajo humbi 250 vende gjatë një nate shkatërruese.

Rishi Sunak, kryeministri në largim pranoi përgjegjësinë për rezultatin dhe u kërkoi falje kolegëve të mundur gjatë një deklarate të shkurtër jashtë një Downing Street 10 me shi. Ai tha se do të japë dorëheqjen si kryetar partie në javët e ardhshme.

Në fjalimin e tij të parë si kryeministër, pasi përshëndeti dhjetëra mbështetës të ngazëllyer laburistë që ishin rreshtuar në Downing Street, Sir Keir u zotua të drejtojë një "qeveri të shërbimit" dhe të nisë një periudhë "rinovimi kombëtar".

"Për një kohë të gjatë ne kemi mbyllur një sy pasi miliona rrëshqitën në pasiguri më të madhe," tha ai. "Dua t'u them shumë qartë atyre njerëzve. Jo këtë herë."

"Të ndryshosh një vend nuk është si të lëvizësh një çelës. Bota tani është një vend më i paqëndrueshëm. Kjo do të marrë pak kohë, por pa dyshim që puna e ndryshimit do të fillojë menjëherë."

Rezultati shënon një përmbysje mahnitëse nga zgjedhjet e vitit 2019, kur laburistët, të udhëhequr nga politikani veteran i krahut të majtë Jeremy Corbyn, pësuan humbjen e tyre më të keqe zgjedhore në gati një shekull.

Nga ana tjetër, Robert Buckland, një ish-ministër konservator që humbi vendin e tij, e përshkroi atë si " Armagedon elektoral" për konservatorët.

Është rezultati më i keq i partisë në pothuajse 200 vjet, me një betejë ideologjike mbi drejtimin e saj të ardhshëm që pritet përpara.

Dhoma e Komunave të Britanisë ka 650 deputetë, ose anëtarë të parlamentit. Secila prej "vendeve" të tyre përfaqëson një zonë elektorale, ose qark.

Deri më tani laburistët kanë fituar 412 vende, ndërsa Konservatorët kanë rënë në vetëm 121 dhe Liberal Demokratët e qendrës kanë marrë 71. Reforma në Mbretërinë e Bashkuar, një pasardhëse e Partisë Brexit, do të marrë katër vende, siç është Partia e Gjelbër e krahut të majtë.

Ka mbetur vetëm një vend për t'u deklaruar, në Skoci, për zonën elektorale Skye dhe Ross-shire. Rritja e laburistëve u ndihmua pjesërisht nga kolapsi i Partisë Kombëtare Skoceze (SNP). Partia është goditur nga një sërë polemikash rreth financave të saj dhe ka rënë në vetëm nëntë vende brenda natës.

Shumica e pritshme prej 170 vendesh në Dhomën e Komunave për Laburistët është një numër i madh, por ende më pak se shumica prej 179 vendesh të fituara nga partia nën Tony Blair në zgjedhjet e vitit 1997.

Por për më shumë perspektivë, fitorja e konservatorëve në zgjedhjet e 2019 nën Boris Johnson - e parë si një performancë shumë e fortë - i pa ata të merrnin një shumicë prej 80 vendesh.

Një kujtesë: Nëse një parti ka shumicën, kjo do të thotë se nuk ka nevojë të mbështetet te partitë e tjera për të miratuar ligje. Sa më e madhe të jetë shumica, aq më e lehtë është.

Megjithatë, pati një numër humbjesh të dukshme për laburistët ndaj kandidatëve të pavarur që bënin fushatë me bileta pro Gazës - veçanërisht në zonat me popullsi të madhe myslimane.

Laburistët janë përballur me presion në rritje për qëndrimin e tyre ndaj konfliktit. Në shkurt, partia bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm humanitar, por kritikët thanë se ishte shumë e ngadaltë për të arritur atë pozicion.

Partitë e qendrës së majtë në vendet e tjera perëndimore po mbanin një sy të mprehtë mbi trendin përpara sondazhit, mes frikës së një reagimi në rritje nga votuesit e tyre për mbështetjen e tyre për Izraelin.

Emrat e mëdhenj bien një nga një (por disa mbijetojnë)

Ndërsa zonat elektorale kanë deklaruar rezultatet e tyre drejtpërdrejt në televizion - me të gjithë kandidatët të rreshtuar pranë njëri-tjetrit në skenë - pati disa momente të rëndësishme.

Ndoshta më e dukshme ishte humbja e Liz Truss. Ish-kryeministrja shërbeu vetëm 49 ditë në numrin 10 përpara se të rrëzohej nga partia e saj. Ajo humbi ngushtë ndaj laburistëve në zonën elektorale të Norfolk-ut Jugperëndimor, pasi kishte mbajtur më parë një shumicë të madhe prej 24,180.

Jacob Rees-Mogg , ish-sekretari konservator i biznesit dhe ish-Brexiteer, ishte një nga emrat më të mëdhenj që pësoi humbje. Ai humbi vendin e tij në East Somerset dhe Hanham nga laburistët.

Ai i tha BBC-së se nuk mund të "fajësonte askënd tjetër përveç vetes time" për humbjen, por ai mori një "argjendë të vogël" nga fakti që konservatorët do të ishin "të paktën opozita zyrtare" - një referencë për frikën që ata do ta bënin. as nuk e kam atë.

Grant Shapps , sekretari i mbrojtjes, dukej i tronditur pasi humbi vendin e tij në Anglinë jugore.

Udhëheqësja e Dhomës Penny Mordaunt , e cila kandidoi kundër Rishi Sunak për udhëheqjen e partisë përpara se të bëhej kryeministër, humbi vendin e saj në Portsmouth.

Me kalimin e natës, një sërë ministrash të tjerë të kabinetit konservator humbën gjithashtu vendet e tyre, duke përfshirë Sekretaren e Arsimit Gillian Keegan, Sekretaren e Kulturës Lucy Frazer dhe Ministrin e Veteranëve Johnny Mercer.

Momente kyçe nga një natë dramatike zgjedhore

Por Jeremy Hunt , i cili shërbeu si kancelar - ekuivalenti i Mbretërisë së Bashkuar me një ministër financash - mbajti vendin e tij, por me një shumicë shumë të reduktuar.

Z. Sunak gjithashtu fitoi vendin e tij në Yorkshire me një shumicë të rehatshme prej rreth 12,000 - por përdori fjalimin e tij të pranimit për të pranuar dhe konfirmuar se partia e tij kishte humbur zgjedhjet.

Laburistët humbën dy emra të mëdhenj të tyre. Jonathan Ashworth dhe Thangam Debbonaire pritej që të dy të ishin pjesë e kabinetit të ardhshëm të Keir Starmer.  Jacob Rees Mogg dhe një kandidat tjetër në zonën e tij elektorale. Asnjëri nuk fitoi.

Një kryeministër i ri brenda një dite

Gjërat lëvizin shumë shpejt në politikën britanike, ka shumë pak kohë midis rezultatit të zgjedhjeve dhe vendosjes së kryeministrit të ri.

Nga mesi i mëngjesit, furgonë në lëvizje kishin mbërritur për të ndihmuar Rishi Sunak nga 10 Downing Street. Më pas ai u dërgua në Buckingham Palace për t'i ofruar dorëheqjen mbretit Charles III.

Më pas, vetëm 14 orë pas përfundimit të sondazhit fillestar, Sir Keir u ftua zyrtarisht nga monarku për të formuar qeverinë e ardhshme.

Pak çaste më vonë - i ndjekur nga mediat botërore - ai u ngjit në Downing Street dhe iu drejtua kombit për herë të parë si kryeministër.

Ai tashmë ka nisur emërimin e një kabineti të ri. Angela Rayner është bërë zëvendëskryeministre, ndërsa Rachel Reeves është bërë kancelarja e parë femër. Ndërkohë David Lammy është sekretari i ri i Jashtëm me Yvette Cooper si sekretare të Brendshme. Duke folur përpara se t'i dorëzonte dorëheqjen Mbretit, Z. Sunak i uroi mirë Kryeministrit të ri.

“Sukseset e tij do të jenë të gjitha sukseset tona dhe i uroj atij dhe familjes së tij mirë”, tha zoti Sunak. "Cilatdo qofshin mosmarrëveshjet tona në këtë fushatë, ai është një njeri i denjë me shpirt publik, të cilin unë e respektoj."

Pra, kush është Keir Starmer?

Ai është mjaft i ri në politikë, për pak fjalë.

Sir Keir filloi jetën e tij profesionale si avokat në vitet 1990 dhe u emërua drejtor i prokurorisë publike, prokurori më i lartë penal në Angli dhe Uells, në vitin 2008.

Ai u zgjodh për herë të parë në zonën elektorale të Holborn dhe St Pancras në veri të Londrës në vitin 2015 dhe mori drejtimin e laburistëve pas zgjedhjeve të dobëta të përgjithshme të partisë në 2019, duke u zotuar të fillonte një "epokë të re" pas udhëheqjes së krahut të majtë të Jeremy Corbyn.

Sir Keir u rizgjodh në të njëjtën zonë të enjten, duke thënë në fjalimin e tij të fitores njerëzit ishin "gati për ndryshim" dhe duke premtuar një "fund politikës së performancës".

"Ndryshimi fillon pikërisht këtu, sepse kjo është demokracia juaj, komuniteti juaj, e ardhmja juaj," tha ai. "Ju keni votuar. Tani është koha që ne të japim".

Udhëheqësi laburist kryesisht shmangu bërjen e premtimeve të mëdha gjatë fushatës.

Por gjatë fjalimit të tij jashtë Downing Street, Sir Keir tha se qeveria e tij do të përpiqet të "rindërtojë" shërbimet publike britanike si NHS, të ulë faturat e energjisë dhe të sigurojë kufirin e vendit.

"Ju na keni dhënë një mandat të qartë dhe ne do ta përdorim atë për të sjellë ndryshime," u zotua ai.

Partia kryengritëse e këtyre zgjedhjeve ishte Reforma në Mbretërinë e Bashkuar, pasardhësi i krahut të djathtë të Partisë Brexit dhe Partisë së Pavarësisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Nigel Farage, lideri i saj, më në fund fitoi një vend në përpjekjen e tij të tetë - por projeksioni fillestar i partisë së tij prej 13 vendeve u ndryshua në katër. Kjo është akoma më mirë se sa ka bërë ndonjëherë UKIP dhe Partia Brexit, dhe zoti Farage ka festuar.

Pjesa e votave e partisë duket të jetë rreth 14%. Reforma shkaktoi polemika gjatë fushatës mbi deklaratat fyese të bëra nga disa prej kandidatëve dhe aktivistëve të saj.

Farage do të bashkohet në Dhomën e Komunave nga ish-nënkryetari i partisë Konservatore, Lee Anderson, themeluesi i Reformës, Richard Tice dhe Rupert Lowe.

Nga pozicioni i tyre i ri në parlament, partia mund të kërkojë të shkaktojë telashe për konservatorët dhe të tërheqë më shumë votues nga baza e mbetur e partisë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese