Hapësire reklamuese

Bota

Zgjedhjet në Francë, regjistrohet pjesëmarrja më e lartë në 4 dekada

Shkruar nga Newsbomb

Zgjedhjet në Francë, regjistrohet pjesëmarrja më e

Pjesëmarrja e votuesve në një nga zgjedhjet më të rëndësishme të Francës në kujtesën e gjallë duket se po shkon drejt një niveli historik, me Tubimin Kombëtar (RN) të ekstremit të djathtë të Marine Le Pen dhe aleatët e tij të gatshëm të bëhen forca dominuese në asamblenë kombëtare.

Pas një dite pushimi pa aktivitet politik të lejuar, votimi filloi në të gjithë Francën kontinentale në orën 08:00 me orën lokale (07:00 BST) të dielën, me anketuesit që do të publikonin projeksione zakonisht të besueshme të vendeve pasi qendrat e fundit të votimit të qyteteve të mëdha mbyllen në orën 20:00.

Pjesëmarrja në orën 17:00 ishte shumë më e lartë se sa për zgjedhjet e 2022-ës me gati 58%, sipas ministrisë së brendshme, dhe – shumë e pazakontë – gjithashtu pak më e lartë në raundin e parë të votimit të dielën e kaluar, duke sugjeruar që shifra përfundimtare mund të jetë më e larta në 50 vjet.

Sondazhet e njëpasnjëshme gjatë javës së kaluar kanë treguar se numri i vlerësuar i deputetëve të RN në parlamentin e ri po bie vazhdimisht nga parashikimet e mëparshme pasi kandidatët rivalë u tërhoqën nga balotazhet trepalëshe për të shmangur ndarjen e votave kundër të djathtës ekstreme.

“ Fronti republikan” mendohet se ka të ngjarë të bllokojë partinë anti-emigracion, euroskeptike që të fitojë një shumicë të plotë prej 289, me një sondazh përfundimtar të Ipsos që tregon se RN dhe aleatët e saj do të dërgojnë midis 175 dhe 205 deputetë në parlamentin me 577 vende.

Kjo ende do t'i jepte RN një parti parlamentare më shumë se dyfishin e grupit të saj prej 88 anëtarësh në parlamentin që po largohet, megjithatë, me numrin e deputetëve nga koalicioni qendror i presidentit, Emmanuel Macron , që parashikohet të përgjysmohet në maksimumi 148. 

Fronti i Ri Popullor (NFP), një aleancë e majtë katërkahëshe e dominuar nga e majta radikale France Unbowed (LFI) e Jean-Luc Mélenchon, pritej të fitonte midis 145 dhe 175 vende, duke e bërë atë forcën e dytë më të madhe në të re. montim.

Macron, i cili thirri zgjedhjet e parakohshme më pak se një muaj më parë pasi kampi i tij pësoi një disfatë poshtëruese nga RN në zgjedhjet parlamentare evropiane, duket se do të përballet me tre vitet e fundit të presidencës së tij pa një shumicë të qartë qeverisëse.

"Sot rreziku është një shumicë e dominuar nga e djathta ekstreme dhe kjo do të ishte katastrofike," tha në një intervistë të fundit të premten kryeministri Gabriel Attal, i cili mund të ngarkohet të përpiqet të mbajë së bashku një qeveri të përkohshme.

Attal premtoi të qëndrojë "për aq kohë sa të jetë e nevojshme" në një rol kujdestar, ndërsa Macron dhe këshilltarët e tij planifikojnë lëvizjen e tyre të ardhshme, e cila mund të jetë një formë e koalicionit të gjerë që përjashton të djathtën ekstreme dhe të majtën ekstreme, ose ndoshta një qeveri teknokratike.

Por rezultati rrezikon ta zhysë Francën – një nga forcat lëvizëse të BE-së dhe ekonomia e dytë më e madhe e bllokut, si dhe një fuqi e shquar e NATO-s dhe anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB-së – në ngërç të zgjatur parlamentar dhe pasiguri politike.

Le Pen këmbënguli këtë javë se partia e ekstremit të djathtë mund të fitojë një shumicë absolute, duke u bërë thirrje votuesve të shmangin "një moçal të plotë" duke i dhënë RN një mandat të qartë për të qeverisur dhe duke siguruar që togeri i saj 28-vjeçar, Jordan Bardella, të bëhet kryeministër.

Le Pen e ka denoncuar frontin republikan si një përpjekje për të vjedhur fitoren "kundër vullnetit të popullit" duke krijuar një "parti të vetme" që mbron klasën politike dhe Bardella ka thënë se nuk do të marrë postin nëse partia e tij nuk ka një shumicë.

RN ka zbutur shumë nga pozicionet e saj, por ende planifikon të ulë imigracionin, të ndalojë shtetasit e dyfishtë nga disa punë shtetërore, të heqë të drejtën e foshnjave të lindura në Francë për të qenë francezë dhe të krijojë një "preferencë kombëtare" për disa përfitime të mirëqenies.

Analistët thonë se partia e ekstremit të djathtë ka përfituar nga zemërimi publik ndaj Macron, politikat pro-biznesit të të cilit kanë nxitur ekonominë, por që shihet nga shumë votues se ka injoruar shqetësimet e tyre për koston e jetesës dhe përkeqësimin e shërbimeve publike.

Fushata është shënuar nga tensione në rritje dhe incidente dhune, me më shumë se 50 kandidatë dhe aktivistë të fushatës të sulmuar fizikisht . Disa prej tyre janë plagosur në masën që kanë nevojë për trajtim spitalor.

Ministri i Brendshëm në largim, Gérald Darmanin, javën e kaluar tha se më shumë se 30 arrestime ishin bërë në të gjithë Francën dhe denoncoi atë që ai e përshkroi si "një klimë dhune e madhe ndaj politikës dhe gjithçkaje që ajo përfaqëson".

Dy javë përpara se Franca të priste Lojërat Olimpike verore, rreth 30,000 policë, përfshirë 5,000 në Paris, u vendosën këtë fundjavë për të shmangur problemet e mundshme pas votimit dhe protestat në rrugë janë ndaluar jashtë parlamentit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese