Hapësire reklamuese

Bota

Zgjedhjet në Francë, presidenca: Macron do të marrë vendime pasi të ketë një tablo të plotë

Shkruar nga Newsbomb

Zgjedhjet në Francë, presidenca: Macron do të marrë vendime

Pas rezultatit të zgjedhjeve ka edhe një reagim nga Presidenca franceze. Theksohet se Presidenti Emmanuel Macron, është duke analizuar rezultatet e fundit të zgjedhjeve dhe do të presë të ketë një tablo të plotë, përpara se të marrë vendimet e nevojshme.

“Presidenti, si garantues i institucioneve tona, do të respektojë zgjedhjen e popullit francez”, thuhet në deklaratë.

Kujtojmë se Aleanca e majtë NFP u bë forca më e madhe në parlamentin francez, por nuk arriti të fitojë një shumicë të plotë në një rezultat të papritur që pa Rally Kombëtare të ekstremit të djathtë (RN) të zbriste në vendin e tretë. 

NFP fitoi 182 vende në parlamentin me 577 vende, aleanca qendrore e Presidentit Emmanuel Macron fitoi 163 vende dhe RN fitoi 143 vende.

Kryeministri Gabriel Attal tha se do t'i dorëzonte dorëheqjen presidentit Macron të hënën në mëngjes, por shtoi se ai mund të qëndrojë në vend për një afat të shkurtër, nëse kërkohet, ndërsa të formohet një qeveri e re. 

"Sonte, fillon një epokë e re," tha ai, duke shtuar se fati i Francës do të luhej "më shumë se kurrë në parlament".

Udhëheqësja e ekstremit të djathtë, Marine Le Pen, e cila synon të kandidojë për presidente në vitin 2027, tha se ngritja e partisë së saj në pushtet do të vazhdojë. Ajo tha: “Batica po rritet. Nuk u ngrit mjaftueshëm këtë herë, por vazhdon të rritet dhe fitorja jonë thjesht është shtyrë.”

Udhëheqësi i RN Jordan Bardella e quajti bashkëpunimin midis forcave anti-RN një "aleancë të turpshme" që do të paralizonte Francën. Macron mund të zgjedhë kë do si kryeministër, por shumë brenda aleancës së tij kanë thënë se nuk do të punojnë me France Unbowed, partinë e majtë të ashpër të udhëhequr nga Jean-Luc Mélenchon, e cila është më e madhja në aleancën NFP. 

Presidenti mund të pyesë një deputet socialist ose të gjelbër, por ata mund të mos jenë të gatshëm. Një kandidat centrist mund të jetë gjithashtu një zgjedhje jopopullore pasi aleanca e Macron humbi kaq shumë vende në zgjedhje.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese