Hapësire reklamuese

Bota

Zgjedhjet evropiane, Ursula von der Leyen në rrugën e duhur drejt mandatit të dytë si presidente e KE

Shkruar nga Newsbomb
Zgjedhjet evropiane, Ursula von der Leyen në rrugën e duhur drejt
Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen është në rrugën e duhur për të qëndruar për një mandat të dytë si presidente e Komisionit Evropian, ndërsa liderët e BE-së takohen këtë mbrëmje për një diskutim të parë mbi ndarjen e vendeve të punës kryesore të bllokut.

27 krerët e shteteve dhe qeverive të BE-së do të mblidhen për darkë në Bruksel në takimin e tyre të parë të grupit që nga zgjedhjet evropiane javën e kaluar që nxitën partitë nacionaliste dhe të ekstremit të djathtë dhe nxitën Emmanuel Macron të thërriste zgjedhje të parakohshme në Francë.

Në lojë është nëse von der Leyen do të marrë një mandat të dytë pesë-vjeçar si kreu i komisionit, i cili nis dhe zbaton ligjin e BE-së. Udhëheqësit e BE-së do të vendosin gjithashtu për pasuesit e Charles Michel, presidenti i Këshillit Evropian dhe Josep Borrell, kryediplomati i BE-së.

Von der Leyen ka qenë prej kohësh kryesuesi i qartë. Si kandidatja kryesore për Partinë Popullore Evropiane të qendrës së djathtë, e cila do të jetë grupi më i madh në parlamentin e ri evropian me 26% të vendeve, pozicioni i saj është forcuar nga votimi në mbarë Evropën.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese