Hapësire reklamuese

Bota

Zgjedhjet Europiane 2024/ Disfatë për Olaf Scholz, ja si renditen partitë deri më tani

Shkruar nga Newsbomb

Zgjedhjet Europiane 2024/ Disfatë për Olaf Scholz, ja si renditen

E djathta ekstreme ka shënuar fitore të mëdha në Gjermani dhe Austri në zgjedhjet e së dielës në BE, duke iu bashkuar Holandës në ofrimin e shenjave të para se një ndryshim i pritshëm djathtas në Parlamentin Evropian po ndodh.

Alternativa e ekstremit të djathtë për Gjermaninë zuri vendin e dytë pas konservatorëve të opozitës me 16.5% të votave, nga 11% në vitin 2019, sipas një sondazhi exit të publikuar nga transmetuesi publik ARD.

Të tre partitë në koalicionin e kancelarit gjerman Olaf Scholz pësuan humbje, sipas sondazhit. Rezultatet ishin në përputhje me një ndryshim të pritshëm më të gjerë në favor të partive të djathta në Parlamentin Evropian që mbulon një bllok prej 450 milionë qytetarësh.

Ndërkohë, në Austri, Partia e Lirisë së ekstremit të djathtë është fituesi i mundshëm i votimit, sipas një sondazhi të bazuar në sondazhet e kryera gjatë javës së kaluar dhe të publikuar pasi votimi atje u mbyll të dielën në mbrëmje.

Në Holandë, e cila votoi të enjten, sondazhet e daljes treguan se partia anti-emigracion e nacionalistit Geert Wilders do të fitonte shtatë nga 29 vendet holandeze në asamblenë e BE-së, vetëm një më pak se vendet e kombinuara të një aleance Socialiste Demokrate-Të Gjelbër.

Parlamenti i ri Evropian ka të ngjarë të jetë më i ftohtë në politikat për të adresuar ndryshimet klimatike, ndërkohë që është i etur për të mbështetur masat për të kufizuar imigracionin në BE. Parlamenti gjithashtu mund të jetë më i fragmentuar, gjë që do ta bënte miratimin e çdo mase më të ndërlikuar dhe më të ngadaltë ndërsa BE përballet me sfida, duke përfshirë një Rusi armiqësore dhe rivalitet të shtuar industrial nga Kina dhe Shtetet e Bashkuara.

Kjo do të thotë gjithashtu se si kancelari gjerman Olaf Scholz ashtu edhe presidenti francez Emmanuel Macron, partia e të cilit pritet të mposhtet në dobi të ekstremit të djathtë të Marine Le Pen, mund të dalin të pakësuar dhe të dobësuar.

Votimi filloi të enjten në Holandë dhe në vende të tjera të premten dhe të shtunën, por pjesa më e madhe e votave të BE-së do të hidhet të dielën, me Francën, Gjermaninë, Poloninë dhe Spanjën që hapin qendrat e tyre të votimit dhe Italia do të mbajë një ditë të dytë të votimit.

Parlamenti Evropian voton legjislacionin që është kyç për qytetarët dhe bizneset në 27 vendet e BE-së.

"Unë nuk jam gjithmonë dakord me vendimet që merr Evropa," tha pensionisti 89-vjeçar Paule Richard pas votimit në Paris. “Por unë ende shpresoj se do të ketë një llogari në të gjitha vendet evropiane, në mënyrë që Evropa të jetë një bllok i unifikuar dhe të shikojë në të njëjtin drejtim”.

Për shumë vite, votuesit në të gjithë bllokun janë ankuar se vendimmarrja e BE-së është komplekse , e largët dhe e shkëputur nga realitetet e përditshme, gjë që shpjegon shpesh pjesëmarrjen e ulët në zgjedhjet e BE-së.
"Njerëzit nuk e dinë se kush e ka në të vërtetë pushtetin, ndërmjet Komisionit dhe Parlamentit," tha një tjetër votues francez, Emmanuel, në një qendër votimi në veri të Parisit. "Dhe është e vërtetë që ngre pyetje dhe ngjall mosbesim, i cili sot mund të mos ekzistonte nëse gjërat do të ishin më të qarta," tha programuesi 34-vjeçar.
Partia Popullore Evropiane e qendrës së djathtë (EPP) parashikohet në sondazhet të mbetet grupi më i madh i Parlamentit Evropian, duke e vendosur kandidaten e saj në krye të Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen të Gjermanisë, në pozitën e parë për një mandat të dytë.

Megjithatë, ajo mund të ketë nevojë për mbështetje nga disa nacionalistë të krahut të djathtë, si Vëllezërit e Italisë së Kryeministrit italian Giorgia Meloni, për të siguruar një shumicë parlamentare, duke i dhënë Melonit dhe aleatëve më shumë leva.

Parlamenti Evropian do të nxjerrë një sondazh në mbarë BE-në rreth orës 2030 CET (1830 GMT) dhe më pas një rezultat të parë provizor pas 2300 CET kur të jenë hedhur votat përfundimtare në Itali.

Shumë votues janë goditur nga kostoja e jetesës, kanë shqetësime për migrimin dhe koston e tranzicionit të gjelbër dhe janë të shqetësuar nga tensionet gjeopolitike, duke përfshirë luftën në Ukrainë. Partitë e forta dhe të djathta ekstreme e kanë kapur këtë dhe i kanë ofruar elektoratit një alternativë.

“Kushdo që beson se ne kemi nevojë për një ndryshim kursi dhe se gjërat mund të bëhen shumë më mirë në Bruksel, ka vetëm një alternativë, që është Vox”, tha kandidati kryesor i partisë spanjolle të ekstremit të djathtë, Jorge Buxade, pas votimit në Madrid.

Në Belgjikë, votuesit zgjedhin gjithashtu dhomat federale dhe rajonale të dielën dhe parashikohet të mbështesin partinë separatiste flamande të ekstremit të djathtë Vlaams Belang në numër rekord, megjithëse mund të mbahet ende nga detyra nga partitë e tjera.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese