Hapësire reklamuese

Bota

Zelensky shkarkon gjeneralin e lartë të akuzuar për paaftësi

Shkruar nga Newsbomb

Zelensky shkarkon gjeneralin e lartë të akuzuar për paaftësi
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka shkarkuar një gjeneral të lartë pas kritikave publike për viktima të tepërta dhe akuza për paaftësi.

Gjenerallejtënant Yuriy Sodol kishte qenë në postin e komandantit të Forcave të Bashkuara të Forcave të Armatosura të Ukrainës që nga fillimi i këtij viti.

Në vend të tij tani është emëruar gjenerali Andriy Hnatov.

Zelensky nuk dha një arsye për vendimin e tij, të cilin ai e njoftoi gjatë fjalimit të tij të natës me video të hënën.

Megjithatë, vetëm disa orë më parë, shefi i shtabit të Brigadës Azov, Maj Bohdan Krotevych, paraqiti një ankesë në Byronë Shtetërore të Hetimit (SBI), duke pretenduar se Gjenerali Sodol "kishte vrarë më shumë ushtarë ukrainas se çdo gjeneral rus".

Maj Krotevych shkroi në Telegram se gjenerali Sodol "nuk po hetohet për humbjen e rajoneve dhe dhjetëra qyteteve dhe humbjen e mijëra ushtarëve".

"Ndonjëherë më duket se bota na dërgon llum [për të luftuar kundër] në mënyrë që të na bashkojë," shkroi Maj Krotevych. “Dhe i gjithë ushtria e kupton se për kë e kam fjalën sepse 99% e ushtrisë e urrejnë atë për atë që bën”.

Postimi i Maj Krotevych në Telegram u shikua mbi 800,000 herë. Ai më vonë vlerësoi emërimin e gjeneralit Hnatov, duke thënë se ai ishte një "oficer shumë i denjë".

Pas pushtimit të plotë të Rusisë në shkurt 2022, gjenerali Sodol mori pjesë në mbrojtjen e qytetit të Mariupol dhe betejat pranë qytetit lindor të Ukrainës Volnovakha. Të dy vendet janë tani nën kontrollin rus.

Gjenerali Sodol u bë komandant i Forcave të Bashkuara që nga shkurti i vitit 2024, kur Oleksandr Syrskyy u emërua komandant i përgjithshëm i Forcave të Armatosura.

Hierarkia ushtarake e Ukrainës ka pësuar ndryshime të konsiderueshme në muajt e fundit, pasi forcat ruse bëjnë përparime të ngadalta por të qëndrueshme në lindje të vendit.

Që nga fillimi i vitit 2024, forcat e Kievit me burime të pamjaftueshme kanë luftuar për të mbajtur linjën.

Ndërkohë, forcat ukrainase muajt e fundit kanë shtuar sulmet e tyre në territorin rus.

Kyiv ka kryer sulme të shumta në rafineritë ruse të naftës këtë vit, duke argumentuar se ato janë objektiva të drejta pasi ato ushqejnë ushtrinë e Moskës.

Dhe Moska fajësoi Ukrainën për një sulm me raketa në Krimenë e pushtuar të dielën , për të cilin zyrtarët thonë se vrau katër persona dhe plagosi mbi 100 të tjerë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese