Hapësire reklamuese

Bota

Ylli amerikan i NFL-së shuhet në moshën 76 vjeçare pas betejës me kancerin

Shkruar nga Newsbomb
Ylli amerikan i NFL-së shuhet në moshën 76 vjeçare pas
Sportisti amerikan OJ Simpson

OJ Simpson, një nga amerikanët më famëkeq të profilit të lartë të të gjitha kohërave, ka vdekur pas një beteje kundër kancerit. Ish-sportisti i madh i NFL-së është akuzuar për vrasjen e dyfishtë të ish-gruas së tij, Nicole Broën Simpson, dhe mikut të saj, Ron Goldman, në vitet ’90.

Familja njoftoi vdekjen e OJ Simpson të mërkurën në Las Vegas, i rrethuar nga fëmijët dhe nipërit e tij.

Ish-sportisti amerikan po luftonte me kancerin e prostatës në vitet e fundit dhe shëndeti i tij u përkeqësua. Lajmi për diagnozën e kancerit u përhap për herë të parë në shkurt, kur një media lokale e raportoi atë, megjithëse detajet ishin të mjegullta.

Në fakt, OJ Simpson u prek në të vërtetë nga kanceri në vitin 2023 dhe përmes një video që ai postoi në X - tha se e kishte "kapur" një formë kanceri, por sugjeroi se do ta mundte atë. Sëmundja u rikthye dhe i mori jetën rreth një vit më vonë.

Jeta e OJ ishte e rëndësishme për një sërë arsyesh - shumë të mira dhe të këqija, veçanërisht në vitet e tij të mëvonshme, pas futbollit. Megjithatë, përpara kësaj, ai ishte një hero i dashur gjithë -amerikan në fushë - një fitues i Heisman nga USC dhe një legjendë e Buffalo Bills.

Edhe pas futbollit ai ishte një "lojtar" i mirëfilltë në Hollywood, duke aktruar në mijëra filma dhe shfaqje televizive. Imazhi i tij u eklipsua në vitet 1990, kur ai u akuzua për dy vrasjet e tmerrshme.

Vdekja e tij shënon fundin e një sage shumë dekadash krimi dhe intrigash rreth OJ - e cila arriti kulmin pas vrasjeve brutale të Nicole dhe Ron në 1994, pas asaj që u quajt Gjyqi i Shekullit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese