Hapësire reklamuese

Bota

Vritet kandidati për kryetar bashkie në Meksikë

Shkruar nga Newsbomb

Vritet kandidati për kryetar bashkie në Meksikë

Kandidati për kryetar bashkie Lucero Lopez Maza është vrarë nga një atentat gjatë një fushate në qytetin La Concordia në shtetin jugor meksikan të Chiapas. Bashkë me kandidatin për kryetar bashkie janë vrarë edhe 5 persona të tjerë, një prej të cilëve një vajzë e re, gjithashtu kanë mbetur të plagosur dy persona të tjerë.

“Konflikti shpërtheu mes civilëve të armatosur gjatë një mitingu politik”, raportojnë mediat e huaja, ndërsa nuk dihet ende nëse Lopez Maza ishte objektivi i sulmit, pasi të shtënat në rrugë janë të zakonshme në zonë.

Chiapas është afër kufirit me Guatemalën dhe është një rrugë kryesore për kontrabandën e drogës dhe emigrantëve, dhe dy kartelet kryesore të drogës në Meksikë po luftojnë për kontrollin e zonës. Në fillim të kësaj jave, 11 persona u vranë nga të shtënat masive në një fshat në qytetin e Chicomuselo, disa dhjetëra kilometra larg La Concordia.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese