Hapësire reklamuese

Bota

Von der Leyen: Rusia është një kërcënim ekzistencial jo vetëm për Ukrainën, por edhe për Evropën

Shkruar nga Newsbomb

Von der Leyen: Rusia është një kërcënim ekzistencial jo

"Rusia është një kërcënim ekzistencial jo vetëm për Ukrainën, por edhe për Evropën".

Kështu ka deklaruar presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen,  duke folur në manifestimin e 20-vjetorit të zgjerimit të vitit 2004 në Parlamentin Evropian në Strasburg.

“Një fitore e Putinit jo vetëm që do të ndryshonte hartën, jo vetëm do të mbulonte fytyrën e kombit ukrainas, por do të ndryshonte rrjedhën e historisë evropiane. Bashkimi ynë nuk do të ishte kurrë i njëjti. Është vetëm një gjuhë që Putini e kupton dhe ajo është t'i sigurojë Ukrainës mjetet për t'u mbrojtur", theksoi ajo. 

Von der Leyen tha se ndihma ushtarake nga Shtetet e Bashkuara dhe nga Bashkimi Evropian, “na inkurajon të bëjmë edhe më shumë. Dhe ne duhet të jemi shumë të qartë për këtë. Sepse që Evropa të fitojë të ardhmen, ashtu siç bëri 20 vjet më parë, Ukraina duhet të fitojë”.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese