Hapësire reklamuese

Bota

Vizita e parë pas 24 vitesh, Putin mbërrin në Korenë e Veriut

Shkruar nga Newsbomb
Vizita e parë pas 24 vitesh, Putin mbërrin në Korenë e
Kim Jong Un - Vladimir Putin

Udhëtimi i Vladimir Putin në Phenian për të takuar homologun e tij koreano-verior, Kim Jong Un është në qendër të vëmendjes ndërkombëtare në një kohë kur Moska po kërkon aleatë për marrëveshje armësh, ndërsa përballet me izolimin nga Perëndimi.

Presidenti rus, siç konfirmohet nga Kremlini, ka mbërritur në kryeqytetin e Koresë së Veriut, për të nisur kontaktet dhe bisedimet.

Pak para mbërritjes së presidentit rus në Korenë e Veriut, Putin shkroi se kombi i tij ishte i pari që vendosi marrëdhënie diplomatike me Phenianin.

"Vendi ynë ka ndihmuar miqtë koreanë të ndërtojnë ekonominë e tyre kombëtare, të krijojnë një sistem shëndetësor, të kultivojnë shkencën dhe arsimin dhe të trajnojnë personel administrativ dhe teknik," shkroi ai.

Vihet re se dy liderët janë takuar shtatorin e kaluar në Vladivostok, ndërsa kjo është vizita e parë e Putinit në Phenian që nga viti 2000. Në të njëjtën kohë, SHBA dhe NATO kanë shprehur shqetësimet e tyre për këtë takim. Ndërkohë, SHBA ka akuzuar Korenë e Veriut për furnizim me armë Rusisë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese