Hapësire reklamuese

Bota

VIDEO/ I shtrirë përtokë, momenti kur neutralizohet 39-vjeçari që sulmoi kryeministren daneze

Shkruar nga Newsbomb
VIDEO/ I shtrirë përtokë, momenti kur neutralizohet
FotoMontazh/ Mette Frederiksen

Kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederiksen është sulmuar ditën e djeshme. Ngjarja ka ndodhur në një rrugë në Kopenhagë ku kryeministrja daneze po kalonte.

Pas sulmit menjëherë është bërë i mundur ndalimi i autorit të sulmit, 39 vjeç, i cili pritet të dalë para gjykatave dhe të flasë për aktin e tij.

“Frederiksen pësoi një ndrydhje të lehtë të qafës gjatë sulmit”, tha sot zyra e saj. “Për më tepër, kryeministri është shëndoshë e mirë, por është i tronditur nga ngjarja”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se Frederiksen është dërguar në spital për kontroll mjekësor pas incidentit mbrëmë vonë.

Policia tha se burri do të dilte para një gjyqtari për t'u marrë në pyetje. Policia dhe kryeministria nuk kanë dhënë një deklaratë për motivin e sulmuesit apo nëse ai mbante armë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese