Hapësire reklamuese

Bota

Vdekja e Presidentit iranian Rais, aksident apo vrasje? Nisin spekulimet e para, kush janë përfituesit kryesorë të zhdukjes së tij nga jeta politike?

Shkruar nga Newsbomb
Vdekja e Presidentit iranian Rais, aksident apo vrasje? Nisin spekulimet e para,
Presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi

Presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi vdiq ditën e djeshme gjatë një aksidenti ajror në provincën e Azerbajxhanit Lindor, si pasojë e kushteve të rënduara atmosferike në atë zonë.

Raisi ndodhej në ceremoninë e inagurimit të hapjes së dy digave në Qiz Qalas dhe Khodaafarin në Azerbajxhanin Lindor bashkë me disa zyrtarë të tjerë të kabinetit të tij qeveritar si dhe drejtuesit kryesorë të Azerbajxhanit.

Më herët, mediat vendase raportuan se aksidenti mund të ketë ndodhur si pasojë e kushteve të rënduara atmosferike, ndërsa kanë nisur spekulimet se rrëzimi i helikopterit mund të ketë qenë i qëllimshëm.

Sipas mediave të huaja, Irani nuk është një vend ku presidenti mund të vdesë kaq rastësisht, duke u nisur edhe nga historiku i tij. Aksidentet ndodhin kudo, por jo të gjitha aksidentet janë të barabarta.

Shumë orë pasi u publikuan lajmet fillestare për një incident që përfshinte një helikopter që mbante presidentin iranian Ebrahim Raisi, media të ndryshme shtetërore publikuan lajme kontradiktore mbi vdekjen e tij.

Në vitet e mëparshme, të paktën dy ministra të kabinetit dhe dy komandantë kryesorë ushtarakë kanë vdekur në aksidente të ngjashme. Helikopteri i Raisit, i cili mbante gjithashtu ministrin e Jashtëm të Iranit dhe dy zyrtarë të lartë rajonalë, po kalonte nëpër një zonë famëkeqe me mjegull dhe malore në Iranin veriperëndimor. Incidenti fare mirë mund të ketë qenë një aksident, megjithatë, dyshimet në mënyrë të pashmangshme do të rrethojnë përplasjen.

Në fund të fundit, incidentet ajrore që vranë zyrtarë të lartë politikë në Rodezinë Veriore (1961), Kinë (1971), Pakistan (1988) dhe Poloni (2010) janë ende shpesh objekt spekulimesh. Në këtë rast, ashtu si në të tjerët, një pyetje ka të ngjarë të nxisë spekulimet: Kush do të përfitojë politikisht nga vdekja e Raisit? Edhe nëse përgjigja për këtë pyetje nuk na tregon përfundimisht pse u rrëzua helikopteri, ajo mund të hedhë pak dritë mbi atë që do të vijë më pas në Republikën Islamike.

Raisi u ngjit në presidencë në vitin 2021, në ato që dukej të ishin zgjedhjet më pak konkurruese që Irani kishte mbajtur që nga viti 1997. Udhëheqësi suprem Ayatollah Ali Khamenei ishte siguruar që të gjithë kandidatët e tjerë seriozë të ndaloheshin të konkurronin. Mes të skualifikuarve ishin jo vetëm reformistët, por edhe konservatorët e qendrës, madje edhe Mahmoud Ahmadinejad, një ish-president i linjës së ashpër, të cilin Khamenei e shihte si rival.

Raisi dukej se ishte zgjedhur pikërisht sepse ai nuk mund të ishte kurrë një rival serioz i Khameneit. Në vitin 2017, ai tregoi se ishte krejtësisht jokarizmatik në debatet elektorale kundër presidentit të atëhershëm Hassan Rouhani. Koha e tij në detyrë që nga viti 2021 flet gjithashtu jo vetëm për paaftësinë e tij të plotë, por edhe për mungesën e tij politike. Disa e quajnë atë Presidenti i padukshëm. Gjatë lëvizjes Gratë, Jeta, Liria, e cila tronditi Iranin nga viti 2022 deri në 2023, pak protestues bënin pankarta me parulla kundër Raisit, sepse e dinin se fuqia e vërtetë qëndronte diku tjetër.

Për Khamenei-n, ajo që kishte rëndësi ishte se Raisi mund të mbështetej në vijën e regjimit. Edhe pse konkurrenca është e ngushtë, Raisi mund të ketë më shumë gjak në duart e tij se çdo zyrtar tjetër i gjallë i Republikës Islamike.

Që nga vitet 1980, Republika Islamike ka ekzekutuar mijëra disidentë iranianë. Gjyqësori është krahu i qeverisë që kryen këtë funksion vrastar dhe Raisi ka mbajtur poste drejtuese që në fillim dhe u propozua për t’u bërë kreu i gjyqësorit në 2019.

Të njëjtat cilësi që me gjasë e bënë Raisin të duket si një zgjedhje e sigurt e regjimit për presidencën, e bënë gjithashtu atë një pretendent kryesor për të pasuar Khamenein si Udhëheqës Suprem. Sipas kushtetutës iraniane, kreu i shtetit mund të bëhet vetëm një klerik me përvojë serioze politike.

Deri më tani, shumë klerikë që i përshtaten atij përshkrimi kanë vdekur ose janë margjinalizuar politikisht, pasi shumë prej tyre nuk ndanin të njëjtën vijë të ashpër politike politikën të Khameneit, duke e lënë kështu fushën e hapur për Raisin. Nga ana tjetër, shumë vëzhgues politikë prisnin që Raisi do të ishte një udhëheqës suprem i dobët, duke lejuar që pushteti i vërtetë të rrjedhë diku tjetër, për shembull, te Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike (IRGC), ose në qendrat e tjera të pushtetit përreth regjimit.

Kush është më mirë për një pozicion të tillë?

Raisi i përket një zone shumë të veçantë të elitës politike të Iranit dhe në vitet e fundit, të tjerë në klasën politike ishin shqetësuar për ambiciet e qarqeve që e rrethonin. Një vendas i qytetit të shenjtë të Mashhadit, në Iranin verilindor, Raisi më parë mbante kujdestarinë e faltores së shenjtë në qytet, i cili është gjithashtu një perandori ekonomike më vete. Ai është i martuar me vajzën e udhëheqësit të namazit të së Premtes në Mashhad, një konservator social.

Gruaja e Raisit, Jamileh Alamolhoda, ka luajtur një rol jashtëzakonisht publik, duke bërë që disa konservatorë nga jashtë kuadrit rajonal të çiftit të shqetësohen se pas vdekjes përfundimtare të Khameneit, një klerik Mashhad mund të vijë në krye të regjimit.

Pasiviteti i dukshëm i Raisit ka trimëruar gjithashtu sfiduesit mes një grupi ekstremistësh veçanërisht të dëmshëm, të cilët e panë presidencën e tij të dobët si një mundësi për të ngritur profilet e tyre politike në kurriz të konservatorëve më të vendosur, si kryetari i parlamentit Mohammad Baqer Qalibaf. Disa nga këta ekstremistë të linjës së ashpër dolën mirë në zgjedhjet parlamentare në fillim të këtij viti, të cilat ishin kryesisht një garë brenda kampit të vijës së ashpër. Ata zhvilluan një fushatë të nxehtë kundër Kalibafit, i cili komandonte mbështetjen e partive kryesore politike konservatore pro-regjimit dhe shumë organeve të IRGC-së.

Për të gjitha këto arsye, vdekja e Raisit do të ndryshonte ekuilibrin e pushtetit midis fraksioneve brenda Republikës Islamike. Sipas kushtetutës iraniane, zëvendëspresidenti i tij, Mohammad Mokhber, do të merrte detyrat e presidencës dhe një këshill i përbërë nga Mokhber, Qalibaf dhe shefi i gjyqësorit Gholam Hossein Mohseni-Eje’i do të duhej të organizonte zgjedhje të reja brenda 50 ditëve.

Kur pyeta një zyrtar të afërt me Qalibafin për pasojat politike të rrëzimit, ai u përgjigj menjëherë: “Dr. Kalibaf do të jetë presidenti i ri”.

Ai me siguri do të donte të ishte. Ambicia e Kalibafit nuk është lajm për askënd, pasi ai ka kandiduar për president disa herë, duke filluar nga viti 2005. Më shumë teknokrat sesa ideolog, Kalibaf ishte një komandant në IRGC gjatë Luftës Iran-Irak dhe ka të ngjarë të ketë të paktën njëfarë mbështetjeje nga brenda radhëve të saj. Mandati i tij i gjatë si kryebashkiak i Teheranit (2005–2017) u karakterizua nga një shkallë e lartë kompetence dhe mjaft korrupsion. Armiqtë e tij politikë së fundmi kanë nxjerrë në pah raste korrupsioni të lidhura me të dhe familjen e tij. Sipas gazetarëve të Atlantik, një zyrtar i afërt me ish-presidentin Rouhani ka deklaruar se Khalibaf ka më shumë mundësi që të bëhet presidenti i ri i vendit pas Raisit.

Problemi i Kalibaf është se ai e dëshiron shumë atë. Të gjithë e dinë se ai ka zero parime dhe do të bëjë gjithçka për pushtet”,- thotë zyrtari.

Nëse Kalibaf regjistrohet për të kandiduar në një zgjedhje presidenciale të organizuar me ngut, Këshilli i Gardës mund ta ketë të vështirë ta refuzojë atë, duke pasur parasysh lidhjet e tij të thella me strukturat e pushtetit në Iran.

Por a do të ishte i lumtur Khamenei me kalimin e presidencës në një teknokrat pa kredencialet e duhura islamike? Kush tjetër do të lejohet të kandidojë dhe a mund ta mposhtin Kalibafin në votime, siç bënë Ahmadinexhad dhe Rouhani respektivisht në 2005 dhe 2013?

Ajo që e shtrembëron komplotin është fakti se disa zyrtarë të regjimit dhe ish-zyrtarë që mbështesin Khalibaf-in gjithashtu advokojnë që djali i Khameneit, Mojtaba, të pasojë babain e tij si udhëheqës suprem. Mojtaba Khamenei ka qenë prej kohësh në hije dhe pak dihet për politikën apo pikëpamjet e 54-vjeçarit, por ai konsiderohet gjerësisht si një pretendent serioz për postin.

 A mund të ketë një pazar mes Mojtaba-s dhe Kalibaf-it që hap rrugën drejt pushtetit për të dy?

Kur lideri themelues i Republikës Islamike, Ayatollah Ruhollah Khomeini, vdiq, në vitin 1989, Khamenei e zëvendësoi atë pasi bëri një pakt të pashkruar me klerikun e tij Akbar Hashemi Rafsanjani, i cili më pas mori presidencën. Kushtetuta u ndryshua me shpejtësi për t’i dhënë më shumë kompetenca presidentit. Rafsanjani do të pendohej për paktin, pasi ai u mënjanua politikisht nga Khamenei përpara se të vdiste në atë që shumë në Iran e konsiderojnë një vdekje të dyshimtë, në vitin 2017.

A mund t’i bëjë kjo histori paralajmëruese të dy palët të kujdesshme?

Shumë prej tyre kanë parashikuar një luftë të egër për pushtet në Iran, por shumica prisnin që ajo të pasonte vdekjen e Khameneit.

Tani ka të ngjarë të shohim të paktën një provë veshjeje në të cilën fraksione të ndryshme do të tundin forcën e tyre. Sa i përket popullit të Iranit, disa tashmë kanë filluar të festojnë vdekjen e Raisit me fishekzjarre në Teheran.

Shumica e iranianëve mezi ndihen të përfaqësuar nga ndonjë fraksion i Republikës Islamike dhe disa mund të përdorin një moment krize politike për të rindezur protestat në rrugë që kanë rrethuar vazhdimisht regjimin në të kaluarën.

Lëvizjet qytetare të vendit janë rraskapitur pas viteve të luftës (më shumë se 500 njerëz u vranë në raundin më të fundit të protestave, nga viti 2022 në 2023). Megjithatë, çfarëdo forme të marrë lufta për pushtet në krye, populli i Iranit nuk do ta marrë atë në mënyrë pasive për shumë kohë.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese