Hapësire reklamuese

Bota

Vapë vdekjeprurëse në Pakistan, qindra njerëz humbin jetën

Shkruar nga Newsbomb
Vapë vdekjeprurëse në Pakistan, qindra njerëz humbin
Vapë ekstreme në Pakistan

Ndërsa vapa ekstreme që vazhdon prej ditësh në Pakistan ndikon në jetën e përditshme, veçanërisht në kryeqytetin Karaçi, zyrtarët shëndetësorë njoftuan të martën se mijëra njerëz aplikuan në spitalet në të gjithë qytetin për shkak të goditjes nga nxehtësia.

Sipas BBC, shërbimi i ambulancës së vendit deklaroi se mesatarisht 30 deri në 40 persona dërgoheshin në morgun e qytetit të Karaçit në ditë, ndërsa rreth 568 trupa u mblodhën në gjashtë ditët e fundit, 141 prej të cilëve vetëm të martën.

Megjithëse shkaku i të gjitha vdekjeve nuk dihet ende me siguri, thuhet se humbjet e jetëve janë rritur për shkak të rritjes së temperaturës mbi 40 gradë në Karaçi dhe lagështisë duke e rritur temperaturën në 49 gradë. Temperatura u rrit në 47 gradë në provincën Sindh të martën.

Autoritetet këshilluan banorët e qytetit të mos dalin jashtë, të pinë shumë lëngje dhe të shmangin udhëtimet e panevojshme.

Në lajmet në BBC, Dr. U përfshinë edhe deklaratat e Imran Sarëar Sheikhut. Prandaj, mjeku deklaroi se 267 persona erdhën në Spitalin Qeveritar të Karaçit për shkak të goditjes nga nxehtësia midis të dielës dhe të mërkurës. 12 prej tyre vdiqën.

Në lajmet e pasqyruara në mediat lokale, u raportua se disa personave në qytet u ra të fikët për shkak të vapës dhe disa vdiqën më pas, por nuk u bë e ditur numri i saktë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese