Hapësire reklamuese

Bota

Ushtria ruse nuk tregon mëshirë, sulmon spitalin e fëmijëve në Ukrainë, të paktën 28 të vdekur

Shkruar nga Newsbomb

Ushtria ruse nuk tregon mëshirë, sulmon spitalin e fëmijëve

Një sulm i madh raketor rus në të gjithë Ukrainën vrau të paktën 28 ​​njerëz dhe plagosi pothuajse 100 të hënën, thanë zyrtarët, me një raketë që goditi një spital të madh të fëmijëve në kryeqytetin, Kiev, ku ekuipazhet e urgjencës kërkuan rrënojat për viktima.

Breshëria ruse gjatë ditës kishte në shënjestër pesë qytete ukrainase me më shumë se 40 raketa të llojeve të ndryshme, duke goditur ndërtesa banimi dhe infrastrukturë publike, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy në një postim në mediat sociale.

Sulmet në Kryvyi Rih, vendlindja e Zelenskyy në Ukrainën qendrore, vranë 10 persona dhe plagosën 47 në atë që kreu i administratës së qytetit, Oleksandr Vilkul, tha se ishte një sulm masiv me raketa. Shtatë persona u vranë në Kiev, thanë autoritetet.

“Është shumë e rëndësishme që bota të mos heshtë për këtë tani dhe që të gjithë të shohin se çfarë është Rusia dhe çfarë po bën ajo”, tha Zelenskyy në rrjetet sociale.

Udhëheqësit perëndimorë që kanë mbështetur Ukrainën në luftë po mbajnë një samit tre-ditor të NATO-s në Uashington duke filluar të martën. Ata duhet të shikojnë se si mund ta sigurojnë Ukrainën për mbështetjen e palëkundur të aleancës dhe t'u ofrojnë ukrainasve shpresë se vendi i tyre mund të kalojë konfliktin më të madh të Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore.

Në spitalin e fëmijëve Okhmatdyt në Kiev, ekipet e shpëtimit po kërkonin njerëz nën rrënojat e një krahu dykatësh të objektit të shembur pjesërisht. Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko tha se të paktën 16 persona, shtatë prej tyre fëmijë, u plagosën.

Në ndërtesën kryesore 10-katëshe të spitalit, dritaret dhe dyert u hodhën në erë dhe muret ishin nxirë. Gjaku shpërndau dyshemenë në një dhomë. Njësia e kujdesit intensiv, sallat e operacionit dhe departamentet e onkologjisë u dëmtuan të gjitha, thanë zyrtarët.

Personeli mjekësor dhe njerëzit vendas kërkuan fëmijë dhe punonjës mjekësorë. Vullnetarët formuan një linjë, duke kaluar tulla dhe mbeturina të tjera me njëri-tjetrin. Nga ndërtesa ende dilte tymi dhe vullnetarët dhe ekipet e urgjencës punuan me maska ​​​​mbrojtëse.

Sulmi detyroi spitalin të mbyllej dhe të evakuohej. Disa nëna i morën fëmijët në shpinë. Të tjerë prisnin në oborr me fëmijët e tyre, ndërsa telefonatat e mjekëve binin pa përgjigje.

Disa orë pas goditjes fillestare, një tjetër sirenë e sulmit ajror dërgoi shumë nëna me fëmijët e tyre duke nxituar drejt strehës së spitalit. Të udhëhequr nga një elektrik dore nëpër korridoret e errëta të strehës, nënat i mbanin në krahë fëmijët e tyre të fashuar dhe mjekët i mbanin në gura. Vullnetarët shpërndanë karamele në një përpjekje për të qetësuar fëmijët.

Djali 4-vjeçar i Marina Ploskonos iu nënshtrua një operacioni për tuberkuloz të shpinës së qafës së mitrës të premten e kaluar. "Fëmija im është i tmerruar," tha ajo. "Kjo nuk duhet të ndodhë, është një spital për fëmijë," tha ajo, duke shpërthyer në lot.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se sulmet kishin në shënjestër impiantet e mbrojtjes ukrainase dhe bazat ajrore ushtarake dhe ishin të suksesshme. Ajo mohoi të kishte synuar ndonjë objekt civil dhe pretendoi pa ofruar prova se fotografitë nga Kievi tregonin se dëmi ishte shkaktuar nga një raketë e mbrojtjes ajrore ukrainase.

Që nga fillimi i luftës që po shtrihet në vitin e saj të tretë, zyrtarët rusë kanë pohuar rregullisht se forcat e Moskës nuk sulmojnë kurrë infrastrukturën civile në Ukrainë, pavarësisht nga ato që thonë zyrtarët në Kiev dhe raportimet e Associated Press në terren.

Diku tjetër në Kiev, ku shtatë nga 10 lagjet e qytetit u goditën nga bombardimet më të rënda ruse të kryeqytetit në pothuajse katër muaj, sulmet vranë shtatë persona dhe plagosën 25, thanë zyrtarët.

Rreth tre orë pas sulmeve të para, më shumë raketa goditën Kievin dhe shkatërruan pjesërisht një qendër mjekësore private. Katër persona u vranë atje, tha Shërbimi i Urgjencës i Ukrainës.

Sulmet e ditës përfshinin raketa hipersonike Kinzhal , një nga armët më të avancuara ruse, tha forcat ajrore ukrainase. Kinzhal fluturon me 10 herë shpejtësinë e zërit, duke e bërë të vështirë përgjimin.

Ndërtesat e qytetit u drodhën nga shpërthimet. Një pjesë e tërë e një ndërtese shumëkatëshe banimi në një lagje të Kievit u shkatërrua, thanë zyrtarët. Tre nënstacione të energjisë elektrike u dëmtuan ose u shkatërruan plotësisht në dy rrethe të Kievit, tha kompania energjetike DTEK.

Kreu i zyrës presidenciale të Ukrainës, Andrii Yermak, tha se sulmi ndodhi në një kohë kur shumë njerëz ishin në rrugët e qytetit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese