Hapësire reklamuese

Bota

Ushtarët rusë të lodhur nga lufta, zbulojnë mënyrën e vetme për të shkuar në shtëpi gjallë

Shkruar nga Newsbomb

Ushtarët rusë të lodhur nga lufta, zbulojnë

Ushtarët rusë që luftojnë në Ukrainë tani e shohin plagosjen si shansin e tyre të vetëm për të lënë frontin e luftës dhe për të shkuar në shtëpi për të parë familjet e tyre. 

Qendra Kombëtare e Rezistencës së Ukrainës tha se shumë ushtarë rusë kanë humbur shpresën se do t'u jepet kohë larg frontit, pasi Rusia nuk ka ushtarë të mjaftueshëm atje. Prandaj, pushtuesit "ëndërrojnë" të lëndohen.

Qendra Kombëtare e Rezistencës, pjesë e ushtrisë së Ukrainës, e përkushtuar për të mësuar civilët se si të luftojnë, tha se numri i lartë i vdekjeve të Rusisë i kishte bindur ushtarët se ata nuk kishin asnjë shpresë për të mbijetuar dhe për të shkuar në shtëpi.

"Pushtuesit janë të bindur se plagosja është një opsion jo vetëm për të pushuar, por edhe thjesht për të mbijetuar," tha ai. Në fund të fundit, ata humbën ushtarë të panumërt në fushën e betejës.

Ukraina po përjeton gjithashtu problemet e veta me lejimin e ushtarëve të largohen nga linjat e frontit. Parlamenti i Ukrainës këtë javë hodhi poshtë planet e çmobilizimit që do t'u jepnin ushtarëve që kaluan periudha të gjata në front mundësinë për të shkuar në shtëpi me rotacion.

Ukraina, e cila ka një popullsi shumë më të vogël se Rusia, ka luftuar me mungesën e fuqisë punëtore dhe disa ushtarë thanë se njësitë e tyre janë bërë më të vogla, pasi njerëzit largohen me lëndime ose vriten dhe pak rekrutë të rinj vijnë.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese