Hapësire reklamuese

Bota

"Unë ju jap garanci", Scholz: Gjermani nuk do marrë pjesë në luftën në Ukrainë

Shkruar nga Newsbomb
"Unë ju jap garanci", Scholz: Gjermani nuk do marrë
Kancelari gjerman, Olaf Scholz

Kancelari gjerman, Olaf Scholz përmes një deklarate ka bërë të qartë se Gjermania nuk do të marrë pjesë në luftën në Ukrainë.

Scholz e ka bërë këtë deklaratë pas aludimeve se Gjermania do marrë pjesë në luftë.

Po, unë e jap atë garanci. Kjo është ajo që unë mbroj si kancelar”, - ndërsa shtoi se mbështetja për Kievin vazhdon. Megjithatë, presidenti rus Vladimir Putin e ka konsideruar prej kohësh Gjermaninë dhe aleancën ushtarake perëndimore NATO-n si një palë ndërluftuese.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese