Hapësire reklamuese

Bota

Ukraina ul moshën e rekrutimit në ushtri, Zelenski nënshkruan ligjin e ri

Shkruar nga Newsbomb
Ukraina ul moshën e rekrutimit në ushtri, Zelenski nënshkruan
Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka nënshkruar një ligj që do të ulë moshën minimale të rekrutimit të vendit nga 27 në 25 vjeç, duke rritur potencialisht numrin e burrave në dispozicion për të luftuar pushtimin rus.

Parlamenti ukrainas e miratoi masën në maj 2023, por Zelensky nuk e kishte nënshkruar atë në ligj deri këtë të martë.

Ndërkohë është e paqartë se sa njerëz do të ndikohen nga ky veprim.

Një deklaratë e publikuar nga Parlamenti pas miratimit të ligjit në vitin 2023 thoshte se ishte "e papërshtatshme që një numër i konsiderueshëm i qytetarëve" të cilët ishin të aftë për shërbimin ushtarak të mos mund të thirreshin, pavarësisht nevojës aktuale, nën ligjin ushtarak.

Thirrja e burrave për të luftuar sipas ligjit ushtarak të Ukrainës, i cili është aktualisht në fuqi, është një proces me dy faza. Së pari, burrat dërgohen në shërbimin ushtarak. Pastaj, pasi të shërbejnë në ushtri, ata më vonë mund të mobilizohen ose të thirren për të luftuar nga qeveria.

Ligji i nënshkruar nga Zelensky të martën ul moshën në 25 vjeç, nga mosha e mobilizimit 27 vjeç që ishte në fuqi më parë. Megjithatë, Parlamenti ukrainas po shqyrton gjithashtu një projektligj që do të reduktonte moshën e mobilizimit nën 25 vjeç.

Ligji ushtarak gjithashtu ndalon shumicën e burrave midis moshës 18 dhe 60 vjeç që të largohen nga Ukraina, përveç nëse ata konsiderohen të papërshtatshëm për shërbimin ushtarak për arsye shëndetësore ose kanë një përjashtim.

Masa vjen pasi Ukraina ka luftuar për të çliruar më shumë fuqi punëtore për ushtrinë e saj ndërsa pushtimi rus vazhdon në vitin e tretë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese