Hapësire reklamuese

Bota

Udhëheqësit e G7 akuzojnë Kinën se "mundësoi" luftën e Rusisë në Ukrainë

Shkruar nga Newsbomb
Udhëheqësit e G7 akuzojnë Kinën se "mundësoi"
Udhëheqësit e vendeve të G7. © Filippo Monteforte/AFP/Getty Images

Mbështetja e Kinës për Rusinë po “mundëson” luftën e saj në Ukrainë, paralajmëruan të premten udhëheqësit e ekonomive më të përparuara të botës me një ngurtësim të tonit kundër Pekinit, ndërsa kërcënuan me sanksione të mëtejshme kundër aktorëve që mbështesin materialisht makinën luftarake të Moskës.

Paralajmërimi i ashpër, i lëshuar në fund të samitit vjetor të Grupit të Shtatë (G7) në Itali, vjen ndërsa Shtetet e Bashkuara po rritin përpjekjet diplomatike për të bindur Evropën të miratojë një qëndrim më të ashpër ndaj Kinës lidhur me rolin e saj në ndihmën ushtarako-industriale të Rusisë. komplekse.

“Mbështetja e vazhdueshme e Kinës për bazën industriale të mbrojtjes ruse po i mundëson Rusisë të mbajë luftën e saj të paligjshme në Ukrainë dhe ka implikime të rëndësishme dhe të gjera të sigurisë”, thanë udhëheqësit e G7 në komunikatën e së premtes.

“Ne i bëjmë thirrje Kinës që të ndalojë transferimin e materialeve me përdorim të dyfishtë, përfshirë komponentët dhe pajisjet e armëve, që janë të dhëna për sektorin e mbrojtjes së Rusisë.”

Udhëheqësit kërcënuan gjithashtu veprime të mëtejshme, duke përfshirë sanksione, për të ndëshkuar entitetet kineze që ata thonë se po ndihmojnë Rusinë të anashkalojë embargot perëndimore.

"Ne do të vazhdojmë të marrim masa kundër aktorëve në Kinë dhe në vendet e treta që mbështesin materialisht makinën e luftës ruse, duke përfshirë institucionet financiare, në përputhje me sistemet tona ligjore, dhe entitete të tjera në Kinë që lehtësojnë blerjen e artikujve nga Rusia për bazën e saj industriale të mbrojtjes", thuhet në deklaratë, duke u zotuar për “masa kufizuese për të parandaluar abuzimin dhe kufizuar aksesin në sistemet tona financiare”.

Zyrtarët amerikanë kanë akuzuar Kinën se po ndihmon Rusinë të zgjerojë prodhimin ushtarak, duke përfshirë eksportet si gjysmëpërçuesit, materialet dhe veglat e makinerive që ata thonë se po i mundësojnë Moskës të rrisë prodhimin e tankeve, municioneve dhe automjeteve të blinduara.

Pekini ka hedhur poshtë akuzat, duke thënë se nuk ka ofruar armë për asnjërën palë dhe mban kontrolle të rrepta të eksportit për mallrat me përdorim të dyfishtë.

SHBA dhe Bashkimi Evropian kanë vendosur tashmë sanksione ndaj kompanive kineze dhe këtë javë, SHBA vendosi sanksione të reja ndaj firmave me bazë në Kinë që furnizojnë Rusinë me gjysmëpërçues.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese